01.11.2016 Teisipäev

Uuring: Eesti ettevõtete suurimaks probleemiks kerkis tööjõupuudus

SEB Balti suurettevõtete finantsjuhtide uuringu kohaselt on ettevõtete optimism tuleviku osas kasvanud; suurimaks probleemiks on Eesti ettevõtete jaoks nõudluse asemel esmakordselt kerkinud kvalifitseeritud tööjõu puudus.

"Kui tavapäraselt on uuringu kohaselt olnud kõige optimistlikumad Leedu ettevõtted, siis sel aastal on Eesti ettevõtted neile selles osas jõuliselt järele jõudmas," ütles SEB Eesti ettevõtete panganduse valdkonna juht Eerika Vaikmäe-Koit pressikonverentsil.

"Ootus järgmiseks aastaks on väga tugev," sõnas Vaikmäe-Koit. Ta lisas, et näha on märke nii ekspordi paranemisest ja lisaks saab tuleval aastal jälle praegusest rohkem tuge Euroopa Liidu rahadest. Eesti suurettevõtted ootavad tema sõnul järgmise 12 kuu jooksul rahavoogude ja käibe kasvu.

Kuigi teises kvartalis kahanes Eesti ettevõtete kasum aastaga 6%, hindavad Eesti ettevõtted Vaikmäe-Koidu sõnul oma finantspositsiooni tugevaks. "Pangana me ei näe, et suurettevõtete finantspositsioon oleks halvenenud, ettevõtted on võimelised kohanema madalama tulukusega," sõnas ta. Samas kui Eestis moodustab ettevõtete kasum sisemajanduse koguproduktis 37%, siis Leedus on sama näitaja 45%.

Kasumi kahanemise üks suur põhjus on tööjõu kallinemine. "Näeme tänavu esimest korda, et tööjõukulude küsimus on saanud ettevõtete jaoks probleemiks number üks," märkis Vaikmäe-Koit, lisades, et seni on see olnud nõudluse küsimus. Läti ja Leedu ettevõtjate jaoks on see endiselt probleem number üks, märkis ta.

"Viimase kuue aastaga on keskmine palk kasvanud 40%. Ettevõtetel pole tänastes tingimustes võimalik oma toodetele-teenustele hinda juurde panna ja nad peavad kallinenud tööjõukulu kinni maksma oma kasumist, rääkis ta. See on meie ettevõtjate jaoks üks suurimad probleeme, mis lähiajal ees seisab," rääkis ta. "Samas plaanivad ettevõtted oma tööjõudu järgneva kuue kuu jooksul kasvatada," lisas ta.

Sellistes oludes on Vaikmäe-Koidu sõnul oluline, et ettevõtted investeeriksid innovatsiooni ja üle 60% küsitluses osalenutest seda ka kavandab. Samuti investeeritakse töötajate koolitamisesse ja arendamisesse.

Aastaga on vähenenud tema sõnul Eesti ettevõtete plaanid investeerida Eestisse – 54% asemel kavandab seda 39% vastanutest. Selle arvelt on kasvanud plaanid investeerida välisriikidesse ja maksta kasumi arvelt omanikule dividendi.

Eestis ja Lätis on kasvanud ka ettevõtete ootus omanike vahetumiseks või ülevõtmisteks. Üks põhjus on see sama kasumi vähenemine. Efektiivsust ja sünergiat võib anda teise sarnase ettevõttega liitumine, lisas ta.

Laenukeskkonda peavad ettevõtted Vaikmäe-Koidu sõnul jätkuvalt väga soodsaks. "Probleem on selles, et ettevõtted pole väga valmis laenu võtma. Neil pole ilmselt piisaval turvalist tunnet tuleviku suhtes," ütles ta. Arvestades antud küsitluse positiivset tooni, ootab pank, et see võiks nüüd muutuda.

SEB grupp korraldab Balti suurettevõtete finantsjuhtide uuringut oma klientide seas igal aastal. Tänavu osales uuringus 263 suurettevõtet.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255