Maailmapank ja PwC avaldasid neljapäeval uuringu Paying Taxes 2015 tulemuse, kus Eesti maksukeskkond on ettevõtjasõbralikkuselt maailmas 28. kohal ja Euroopa Liidus 9. kohal. Kokku võrreldi uuringus 189 riiki.
Maailma lõikes on Eesti oma positsiooni nelja koha võrra parandanud. Mullu oli Eesti 32. kohal. Euroopa Liidus on Eesti aga 9. kohal, mis on aastatagusega võrreldes ühe koha võrra halvem.
Näiteks kulub uuringus kirjeldatud Eesti näidisettevõttel aastas maksude maksmisele 81 tundi, samal ajal kui Leedus on see näitaja kaks korda ja Lätis 2,5 korda suurem. Edetabeli kohta tõmbab alla aga maksukoormus.
Uuringu tulemuste tõlgendamisel tuleb võtta arvesse erinevate riikide maksusüsteemide eripärasid ja eelkõige seda, kuidas jaguneb maksukoormus tööandja ja töövõtja vahel, ütles Tõntson. „Kuna uuring mõõdab ainult tööandja poolt tasutavaid makse ja Eestis on erinevalt paljudest teistest riikidest suurem osa tööjõumaksudest ettevõtte, mitte töötaja kanda, siis see tingib ka Eesti tagasihoidliku koha maksukoormuse edetabelis," selgitas Tõntson. „Liites kokku nii tööandja kui töövõtja poolt tasutavad maksud, ei oleks pilt nii halb.“
Samas möönis Villi Tõntson, et kõrged tööjõumaksud on kindlasti valdkond, mis pärsib hetkel Eesti konkurentsivõimet. „Arvestades, et mitmed erakonnad on oma valimislubadustes lubanud tööjõumakse kärpida, jääb üle loota, et need lubadused millalgi ka teoks saavad.“
Maailma atraktiivseima maksusüsteemiga riigid on uuringu põhjal madalate määrade ja lihtsa maksusüsteemiga Araabia Ühendemiraadid, Katar, Saudi Araabia, Hongkong ja Singapur. Euroopa Liidu liikmesriikidest on Iirimaa järel kõige ettevõtjasõbralikuma maksusüsteemiga Taani ja Suurbritannia, järgnevad Luksemburg ja Holland. Viimase aasta jooksul on Eestist möödunud ka Läti.