Kaubanduskoja hinnangul on igal juhul oluliselt mõjusam praegu kehtiva trahvisüsteemi tõhustamine koos hoiatuste kiiremaks ja kas või automaatseks muutmisega, nagu on tehtud statistika- ja maksualase aruandluse puhul, kirjutab koja poliitikakujundamise ja õigusosakonna juhataja kohusetäitja Marko Udras Äripäeva arvamusloos.
Kaaluda võiks ka ideed siduda aruande õigeaegne esitamine teatud preemiatega. "Ettevõtjad on pakkunud, et ettevõttele võiksid siis olla teatud äriregistri toimingud tasuta, näiteks omakapitali suurendamine ja/või vähendamine. Või saaks ettevõte teha teatud arvu päringuid äriregistris tasuta," kirjutab Udras, lisades, et kindlasti oleks võimalik ettevõtjaid motiveerida ka mitterahaliste meetmetega.
Kaubanduskoda küsis oma liikmete käest, mis nemad ministeeriumi ideest arvavad: 47 protsenti vastanutest toetas seda, 32 protsenti oli sellele vastu ja 21 protsenti vastanutest leidis, et ei ole vahet.
Kuigi küsitluse tulemuste järgi ettevõtjad pigem toetavad uut ideed, näitab Udrase sõnul sügavam analüüs, et sellel on ka mitu kitsaskohta. Näiteks ei anna tasu kehtestamine soovitud tulemust olukorras, kus ettevõte ei esitagi aruannet äriregistrile või on sisulisest majandustegevusest loobunud. Kui trahvist üldse loobuda, siis ei kohustaks ettevõtjat aruannet esitama enam miski. Praegu on võimalik ettevõttele, kes jätab aruande esitamata, määrata rahatrahv. Samuti võib trahvi määrata juhatuse liikmele.
2012. aastal esitas aruande õigeaegselt ainult 56 protsenti aruandluskohuslastest, kuu jooksul lisandus veel veidi üle kümne protsendi.