Maksu- ja Tolliameti kontrolliosakonna juhataja asetäitja Kaido Lemendik selgitas, et kontrollide eesmärk oli ümbrikupalka saavate töötajate tuvastamine ning seeläbi ettevalmistus juulis rakenduvaks töötamise registriks. „Registriga kaasnev registreerimise kohustus enne faktilist tööleasumist ning kontrollid võimalikult paljudes ettevõtetes aitavad oluliselt suurendada võimalusi ümbrikupalga maksmise vähendamisel,“ selgitas Lemendik.
Lemendiku sõnul on eelmiste vaatluste põhjal hoitud suuremat tähelepanu toitlustussektoril, kuna seal on hulgaliselt liikuva sularaha tõttu ümbrikupalga maksmise risk kõrgem. „Maikuu keskpaigas hooajatöötajate lisandumine on mõistetav, kuid kogutud info viitab sageli, et reaalselt on töösuhe olnud pikem.“ Näiteks selgus vaatluste käigus ühes söögikohas, et kaks selle töötajat polnud kordagi ettevõttest töötasu saanud. Külastatud baaris tuvastati aga vähemalt pool aastat deklareerimata töötasu saav isik.
Maksu- ja Tolliamet selgitab vaatlusega alustatud maksumenetluste käigus välja tegeliku tööle asumise aja ning palgaväljamaksete suuruse. Külastatud ettevõtete tähelepanu juhitakse tuvastatud puudustele ning palutakse maksudeklaratsioonid korrigeerida.
Maksukorralduse seaduse muudatus, millega luuakse töötamise register, rakendub 1. juulist 2014. Registri üks oluline eesmärk on ümbrikupalga maksmise vähendamine.
Kui praegu on tööandjal töötaja haigekassas registreerimiseks aega seitse päeva, siis alates 1. juulist tuleb andmed tööd tegeva inimese kohta esitada MTA loodavasse registrisse enne inimese faktilist tööle asumist. Registreerimine hakkab toimuma ainult e-maksuametis ja MTA teenindusbüroodes, haigekassasse töötaja enam andmeid esitama ei pea.