"Oleme muutnud oma tööstiili," ütles maksu- ja tolliameti (MTA) peadirektori asetäitja Rivo Reitmann pressibriifingul. Ta rääkis, et amet liigub üha enam nõustavasse ja konsulteerivasse rolli.
Mullu hakkas amet katsetama ka uut strateegiat, kus kõigepealt ettevõtjatele asju selgitakse ning seejärel kontrollitakse. Kuna üldine maksukultuur on hea, siis pole mingit põhjust eeldada, et kõik, mis on tehtud valesti, on tingitud pahatahtlikkusest, märkis Reitmann.
Muu hulgas on MTA säärast lähenemist kasutanud töösuhte varjamise valdkonnas. Seal on nõustamine Reitmanni sõnul palga väljamakseid suurendanud 4,8 miljoni euro võrra, kokku lisandus 459 palgaväljamakse saajat.
Selle saavutamiseks vaatas amet üle 910 ettevõtja maksuasjad, rääkis Reitmann. Nende firmadega suheldi ning anti nõu. Kontrolle tuli seejuures ametil alustada vaid kolmel juhul, kõikide teiste juhtumite puhul on ettevõtjad enda vigadest aru saanud ja käitumist muutnud, ütles MTA peadirektori asetäitja.
Rahalised väärtused polegi kõige olulisem, vaid oluline on meelsus, lisas ta. "Tahetakse teada, kuidas on õige ja reeglitepärane käitumine," ütles Reitmann ja märkis, et see on julgustus ka maksuametile, et edaspidigi säärast lähenemist kasutada.