Maksu- ja tolliamet (MTA) teenindusosakonna talitusejuhataja Monika Jõesaare sõnul on nõustamiste eesmärk anda vajalikke näpunäiteid neile ettevõtjatele, kes esmakordselt alustavad käibemaksu arvestamist oma tehingutelt ja neile, kellel on varem olnud väiksemaid eksimusi käibemaksu deklareerimisel ja tasumisel.
„Kui kuus keskmiselt on käibemaksuregistrisse soovijaid 800, siis pooltele neist anname käibemaksukohustuslase numbri hiljemalt järgmisel päeval peale avalduse esitamist, sest nende inimestega seotud ettevõtted on meile korrektse maksukäitumise poolest juba teada,“ selgitas Jõesaar pressiteate vahendusel.
„Umbes 40 protsendiga taotluse esitanutest võtame ühendust ja räägime enne numbri andmist üle maksudega seotud baasinfo: kuidas leida teavet meie kodulehelt, milline on juhatuse liikme vastutus, kuidas valida tehingupartnereid petuskeemidesse sattumise vältimiseks ning kust saada täiendavat nõu,“ lisas Jõesaar.
Esimene tagasiside nõustamisteenuse kohta on olnud hea, pea 80% vastanutest pidasid pakutud abi kasulikuks ning käibemaksunumbri saamist mugavaks.
Sellest nädalast on käibemaksukohustuslaseks registreerimisel kasutusel ka lihtsustatud taotluse vorm, mis teeb ettevõtja jaoks käibemaksunumbri taotlemise veel hõlpsamaks.
Pettuste ennetamiseks ja võrdse konkurentsikeskkonna tagamiseks suunab maksu- ja tolliamet osa taotlusi ka põhjalikumasse kontrolli, aga tänu lihtsamale teenusele vajab varasema 57% asemel seda vaid 10% taotlustest. Kontrolli tulemusel lükatakse tagasi keskmiselt 40 taotlust kuus ehk 5% taotlustest. Käibemaksunumbri andmisest keeldumise peamised põhjused on seotud ettevõtja varasema maksekäitumisega, samuti jäädakse hätta reaalse ettevõtluse tõendamisega.
Jõesaare sõnul tasub alustaval ettevõtjal eelistada ise oma äriühingu asutamist, selle asemel et käibemaksunumbri saamise eesmärgil osta üles numbrit juba omav äriühing.
„Selliseid valmisfirmasid ostetakse meie andmetel kuus umbes 130 ja hinnad ulatuvad 1500 euroni. On aga juhuseid, kus sellise pikalt tegevuseta äriühinguga tulevad kaasa ka tema varasemad probleemid, mis võivad uue tegevusega alustamist hoopis viivitada. Igal juhul on lihtsam ja odavam oma äriühinguga ise alustada ja siis tulla juba meie juurde käibemaksunumbrit registreerima,“ lisas Jõesaar.