"Toidumaksud ja -subsiidiumid võivad mõjutada tarbimist ning suhkruga magustatud jookide kõrgemat hinda seostatakse väiksema nõudlusega," märkis minister ettepanekutes valitsuskabinetile.
Ossinovski ütles Postimehele, et sotsiaalministeerium on teinud koos maailma terviseorganisatsiooniga toote maksustamise teaduspõhise analüüsi. "Tulemus on, et seda on mõistlik teha inimeste tervise säästmiseks ja see annab raha," ütles ta.
Suhkrumaksuga soovib ministeerium eelkõige lahendada suhkruga magustatud jookide tarbimisest põhjustatud laste ülekaalulisust ja rasvumist ning sellest tulenevat negatiivset tervisemõju. Maksude kehtestamine rasvumist põhjustavatele toitudele võib Ossinovski sõnul parandada tervisetulemeid, eriti kui maksud on kõrged.
Suhkrumaks hõlmaks praeguse kava kohaselt suhkruga magustatud jooke, sealhulgas magustatud piima, tee- ja kohvijooke, energiajooke, spordijooke, magustatud vett ja mahlu, mitte-dieetkarastusjooke jt. Maksu alla ei kuulu naturaalsed mahlad, vahendas BNS.
Tööandjate keskliit teatas mai lõpus, et peaminister Taavi Rõivas lubas kohtumisel liidu liikmetega, et valitsus ei hakka riigieelarvet täitma kaudsete maksudega, nagu suhkru- ja rasvamaks.
Küsimustele vastates ütles Rõivas, et kaudseid makse, nagu rasva- ja suhkrumaks, ei tule. "Terviseedendajad tõstavad seda teemat pidevalt lauale ning ühe võimaliku katteallikana oli suhkrumaks tõesti arutlusel ka riigieelarve koostamisel, kuid see idee sai kohe laualt maha võetud. Valitsusel ei ole mingit plaani kehtestada suhkru- ega rasvamaksu," ütles Rõivas pressiteate vahendusel.
Sotsiaalministeeriumi juhitud töörühm kaalub aasta alguses valminud toitumise rohelises raamatus muuhulgas lisamaksustada toidugruppi, kuhu kuuluvad näiteks karastusjoogid ja alkohoolsed joogid, või toiduainetes sisalduvaid aineid, nagu näiteks suhkrut ja teatud rasvhappeid.
Samas tuuakse raamatus välja risk, et teatud toitude maksustamisel asendatakse need tooted samalaadse, mitte maksustatud toidu koostisosaga, näiteks maksustatud suhkur asendatakse magusainega.
Töörühm on toonud toidu maksustamisel peamise eesmärgina välja selle, et see on efektiivseim viis suunata toidukäitlejaid vähendama suhkrusisaldust valitud toidugrupis, mis ei ületaks seatud kriteeriumit lisatud suhkrute osas.