Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe sõnul on testimine sujunud plaanipäraselt, tehnilisi muresid valdavalt esinenud ei ole. „Mitmed majandustarkvara ettevõtted, kellel on kokku tuhandeid kliente, on meile juba teada andnud, et nende raamatupidamistarkvara sobivus MTA süsteemiga on testitud ning kasutuselevõtmiseks valmis. Kui mõni väikeettevõtja on jätnud muudatused raamatupidamises viimasele hetkele, siis veel on aega korraldada oma käibemaksuarvestus ümber, et detsembriks valmis olla,“ märkis Veermäe.
„Kõige enam oleme pidanud juhtima ettevõtjate tähelepanu kehtivatele käibemaksearvestuse põhimõtetele, nagu käibe tekkimise aeg ning sisendkäibemaksu mahaarvamise tingimused,“ selgitas Veermäe. „Soovitame enne uuel kujul deklaratsiooni esitamist vaadata MTA kodulehelt üle juhendid, uurida lisaks foorumist või osaleda käibemaksuseaduse muudatusi puudutavatel koolitustel.“
Siiani sai käibemaksudeklaratsiooni esitada ainult e-maksuameti/e-tolli kaudu ekraanivormi käsitsi täites, kuid alates KMD INFi rakendamisest saab deklaratsiooni esitada ka tabelitöötlusprogrammi dokumente keskkonda laadides või saates andmeid otse majandustarkvarast e-maksuametisse.
Kuigi uuel vormil tuleb käibemaksudeklaratsioon novembri kohta esitada esmakordselt hiljemalt 22. detsembriks ning rakendust on võimalik proovida ka testimiskeskkonnas, siis novembri esimesest nädalast on rakendus kõigile e-maksuametis avatud. Testimine jätkub ka nendel ettevõtjatel, kes said uuele süsteemile üleminekuks lisaaega. Kokku esitasid ettevõtjad ajapikenduseks 480 taotlust, millest on rahuldatud täielikult või osaliselt 464.
Käibemaksukohustuslased peavad hakkama alates 1. novembrist tekkiva käibe arvestust pidama viisil, mis võimaldaks käibedeklaratsiooni lisal deklareerida ühe tehingupartneriga tehtud tehingu või tehingute arveid, mille käibemaksuta kogusumma on kalendrikuus vähemalt 1000 eurot.
Käibedeklaratsiooni lisa esitamise eesmärk on käibemaksupettuste vähendamine ja konkurentsikeskkonna võrdsemaks muutmine. Kogutavate andmete abil on võimalik oluliselt kiiremini ja täpsemalt teha kindlaks isikud, kellele maksuhaldur peaks pöörama kõrgendatud tähelepanu ning seeläbi vähem koormata ülejäänud ettevõtjaid.