Tegemist on klassikalise patiseisuga. Kui kahele aktsionärile kummalegi kuulub 50% aktsiatest, saab aktsionäride otsuseid vastu võtta vaid nii, et mõlemad aktsionärid hääletavad poolt. Tüli korral võivad aga seltsi jaoks olulised otsused vastu võtmata jäädagi.
Äriühingul on kohustus esitada kuue kuu jooksul majandusaasta lõppemisest äriregistrile oma möödunud majandusaasta aruanne. Kui üks kahest 50% osalusega aktsionärist keeldub pahatahtlikult mitmeid aastaid järjest hääletamast aruannete kinnitamise poolt, võib seltsi ähvardada registrist sundkorras kustutamine. Sellele võib omakorda järgneda likvideerimismenetlus ja seltsi vara sundkorras müük. Registrist võidakse selts kustutada ka likvideerijat määramata.
Harju maakohus ja Tallinna ringkonnakohus lõid oma hiljutiste lahenditega pretsedendi taolise patiseisu lahendamiseks. Kohtud leidsid, et aktsionäril ei ole õigust sisulisi põhjusi esitamata ja pahatahtliku eesmärgiga keelduda majandusaasta aruannete heakskiitmisest. Juhtudel, kus seadus näeb äriühingule ette kohustuse teatud otsus vastu võtta (nt kinnitada majandusaasta aruanne) ning aruanne ise vastab kõigile nõuetele, on ka igal aktsionäril kohustus taolise otsuse poolt hääletada. Hoolimata sellest, et seadusest otsesõnu taolist kohustust ei leia.
Oluline lahend
Riigikohus on juba varasemalt leidnud, et hea usu põhimõttest tuleneb kohustus mitte kahjustada äriühingut ning selleks võib osanik või aktsionär olla kohustatud hääletama n-ö patiseisust väljatulemiseks vajalike otsuste poolt.
Nüüd on kohtud kinnitanud, et just majandusaasta aruande kinnitamise otsus on üks neist juhtumitest, mil kohus saab sekkuda aktsionäride vabasse otsustusõigusse ja asendada ühe aktsionäri puuduva poolthääle kohtulahendiga. Juhatus saab seejärel esitada registrile majandusaasta aruande ning selts pääseb sundkustutamisest.
Tegemist on olulise seisukoha ja edasiminekuga aktsionäride õiguste tagamisel. Kõik esmapilgul juriidiliselt korrektsena näivad käitumisviisid ei ole siiski lubatud, kui tegevuse eesmärgiks on olnud kahju tekitamine. Kohtu abil saab majandusaasta aruannetega seotud patiseisust väljuda.
Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
MRPeasy on lihtsasti kasutatav ERP/MRP tarkvara väiketootjatele ja hulgikauplejatele (10-200 töötajat). Müük, ostud, ladu, tootmine, raamatupidamine – kõik ühes kohas!
Lahendab kompleksselt juhtimise arvestuse ja operatiivse arvestuse ülesanded, analüüsi- ning planeerimisülesanded, automatiseerib kaubandus-, finants- ja laooperatsioone.
ERP programmi Monitor tootmisettevõtetele. Monitor sobib kõige rohkem ettevõtetele, kes vajavad täielikku ERP süsteemi, mis sisaldab kõiki tööstusettevõttele vajalikke mooduleid.
TAAVI Majandustarkvara on Eesti turul olnud juba üle 20 aasta, mille jooksul on kasutajate arv kasvanud üle 1500. Tarkvara on mõeldud igasuguses suuruses ettevõtetele.
KMD INF ja firmaautode käibemaks majandustarkvaras TAAVI Finants. Taavi Tarkvara on alati kaasas käinud pidevalt muutuva seadusandlusega ning viinud oma programmidesse sisse kõik muudatused.
Taavi Tarkvara on käinud kaasas kõigi viimaste aastate uuendustega palgaarvestuses ja suudab automaatselt hallata kogu töötasude arvestamise keerulist valdkonda.
Suno365 on mugav teenus, mis on kiirelt kasutusele võetav, alati ajakohane ning kergelt ühenduv ka kolmandate osapoolte lahendusega. Hea valik nii tänasesse päeva, kui tulevikku.
Excellent pakub spetsiaalselt Eesti turu jaoks kohandatud Books 8 ja Standard ERP pilvepõhiseid äritarkvara lahendusi, mis pärinevad HansaWorldi tooteperekonnast ja pakuvad sobiva lahenduse nii raamatupidamiseks kui ka müügi- ja laohalduseks.
NOOMi puhul on tegemist keskse tarkvaralahendusega, mis sobib hästi iga suurusega ettevõttele. NOOMi eeliseks on selle väga kõrge paindlikkustase, funktsionaalsuste rohkus ning kodumaine klienditugi.
Juba 25 aastat Eesti turul tegutsenud Unifiedpost (varem Fitek) pakub e-arve ja makseteenuseid nii väikestele kui suurtele ettevõtetele kui ka avalikule sektorile.