„Istungite protokollimine on kohtutes ajamahukas tegevus. Ühes keskmises üldmenetluse kriminaalasjas on kõikide istungite peale kokku ca 14 tundi helisalvestist ning selle tekstiks ümbertrükkimisele võib kuluda kokku keskmiselt 112 töötundi. Kõnetuvastuse tarkvara loob eeldused oluliseks ajavõiduks kohtumenetluses ja istungisekretäri tööpäevas, kes saab keskenduda muude vajalike ülesannete täitmisele,“ ütles justiitshalduspoliitika asekantsler Viljar Peep.
Tänaseks on valminud kohtuistungite salvestamise tarkvara Salme versioon, mis sisaldab uudsena kõnetuvastuse tarkvara. Kõnetuvastuse tarkvara on loodud spetsiaalselt kohtuistungitel kasutatavat sõnavara arvestades ning kohtuistungi helisalvestise kõrvale tekib istungil kõneldu kohta transkriptsioon.
Kohtutes hakatakse kõnetuvastuse tarkvara kasutama järk-järgult. Parima helikvaliteedi tagamiseks on välja vahetatud vanemaid mikrofone, samuti koolitatakse istungisekretäre, kes kasutavad transkriptsiooni protokollimisel järjest enam,
märkis kohtute IT-juht Raivo Tammus.
Kohtuametnikud on tarkvara testimise käigus juba teinud lahenduse nutikust ja kasutajamugavust tõstvaid ettepanekuid. 2022. aasta esimestel kuudel on valmimas ka jätkuarendus, mis võimaldab kõnetuvastuse abil koostatud teksti reaalajas kohtuistungil muuta ning erinevate inimeste hääli istungil paremini eristada.
Jätkuarenduste valmimisel on võimalik istungiprotokolli koostamisele kuluvat aega vähendada ka lühemate menetluste puhul, kus protokoll valmib peamiselt istungil. Loodud tarkvara kasutuselevõtmise vastu on huvi tundnud ka teised riigiasutused.
Arendust rahastati EL struktuurivahenditest, projekti juhtis Registrite ja Infosüsteemide Keskus ning arendajateks olid Tilde Eesti OÜ, Tilde SIA ja AS CGI Eesti.