Jäätmeseaduse kohaselt on õigus jäätmeid üle anda vaid isikule ja käitluskohta, millel on jäätmeluba või registreerimistõend, ütles BNS-ile keskkonnainspektsiooni keskkonnainspektsiooni Harjumaa büroo juhataja Monica Rand. "Ahtri tänava ääres asuval parklal rehvide vaheladustuseks luba ei ole, seega on selline tegevus jäätmeseaduse rikkumine ehk maakeeli öeldes prügistamine," selgitas Rand.
Juhtimaks tähelepanu kümme aastat lahendamata probleemidele vanade rehvide taaskasutussüsteemis kallas rehviliit neljapäeval keskkonnaministeeriumi juurde parklasse viis tonni kasutatud rehve. Kuurme kinnitas BNS-ile, et rehviliit ei korista reedel rehvihunnikut, sest neil pole muu hulgas transpordiressurssi.
Ranna sõnul on praegu keskkonnainspektsioonis menetlus käimas rehviliidu ja MTÜ Rehviringlus osas, sest nad keeldusid eelmise aasta lõpus tagasi võtmast vanarehve.
"Rehvide vastuvõtmisest keeldumisega ei täida tootjate ühendus oma rehvide tagasivõtmise kohustust, mis on samuti jäätmeseaduse rikkumine," sõnas Rand. "Eeldame, et taolised organisatsioonid täidaksid kõigepealt ise seadusest tulevaid nõudeid ja me ei peaks oma aega ega ressurssi nendega tegelemiseks raiskama ning saaksime keskenduda niiöelda "jänestele"."
Rehviliidu juht Kaur Kuurme märkis, et liidu hinnangul on üllatav, millise operatiivsusega reageeris inspektsioon Tallinna kesklinna toodud väikesele rehvihunnikule, samal ajal kui Eesti looduses vedeleb 3000 korda nii palju rehve.
"Üks suurimaid rehvihunnikuid on kogunenud Raadile, kuhu on riigi maale määramata ajaks ladestatud üle 10 000 tonni vanarehve," sõnas Kuurme. "Kuigi inspektsioon on Raadil toimuva osas viimaks menetlust alustanud, ei tehtud seda hoolimata mitmest tähelepanujuhtimisest aastaid ning olukorra lahendamisel on nappinud otsustavust."