Toetust antakse ülevaatliku või detailse ressursiauditi tegemiseks ning võrreldes varasemaga saab toetust ühikuhinna alusel. Taotleda saavad äriühingud, kelle põhitegevusvaldkond on mäetööstus või töötlev tööstus, samuti taime- ja loomakasvatus ning jahindus või neid teenindavad tegevusalad, teatas KIK.
KIK-i energeetika ja liikuvuse valdkonnajuht Aire-Arike Trutin ütles, et ressursside jätkusuutlik kasutamine on rohepöörde ja keeruliste kriiside valguses järjest olulisem ning konkurentsis püsimiseks vajalik.
Väiksem ressursikulu tagab suurema ettevõtlustulu ja puhtama keskkonna,
lausus ta.
"Ressursiauditite toetuseks kasutame praeguse rahastusperioodi vahendeid, mis eelnevatest taotlusvoorudest rahastatud projektide odavnemise tõttu võimalikuks osutus," ütles keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma.
"Ressursiauditite toetamine 2022. aastal loob eelduse, et ettevõtjad saavad uute toetuste avamisel asuda juba investeeringuid tegema. Loodetavasti saame investeeringute toetuse Euroopa Liidu taaste- ja vastupidavusrahastust avada juba selle aasta keskel," lisab ta.
KIK-i ressursitõhususe toetusega tegelev projektikoordinaator Reet Utsu sõnas, et uue võimalusena saavad toetust küsida ettevõtted, kelle kõrvaltegevusala moodustab taotlemise hetkel vähemalt 20 protsenti müügitulust mäetööstuse või töötleva tööstuse valdkonnas.
"Samuti pole me varem toetanud taime- ja loomakasvatust ning jahindust või neid teenindavaid tegevusalasid," märkis ta.
Ülevaatlik audit on sobilik ettevõtetele, kellel ei ole varasemat süsteemset ülevaadet oma ressursikasutusest. Kui ettevõte on varasemalt seda analüüsinud, kasvõi siseselt, tasub taotleda toetust detailse auditi tegemiseks, mis annab terviklikuma vaate ettevõtte ressursikasutusest.
Ressursikasutuse analüüsi tulemusel valmib stsenaarium koos soovitusliku tegevuskava, hinnangulise säästupotentsiaali, tasuvushinnangu ja seireplaaniga. Toetuse aluseks on standardiseeritud ühikuhinnad, mis tähendab, et toetuse suurus sõltub ettevõtte suurusest ja toetatavast tegevusest ning on 3600-7300 eurot.
See omakorda tähendab, et enam pole vaja kolme võrreldavat hinnapakkumist, vaid piisab ühest nõuetele vastavast audiitormeeskonnast, kelle toetuse saaja leidma peab. Toetust saab taotleda e-toetuse keskkonna kaudu kuni 248 364-eurose eelarve täitumiseni.
Kokku on Eesti ettevõtted viimase viie aasta jooksul investeerinud enda ressursitõhususse 200 miljonit eurot, millest Euroopa Liidu toetus moodustab 68 miljonit. Lisaks on ettevõtted saanud 700 000 eurot toetust ressursiauditite läbiviimiseks. KIK on toetanud 132 ressursiauditi tegemist ning 182 investeeringuprojekti. Projekte rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest ning toetuse töötas välja keskkonnaministeerium.