01.11.2021 Esmaspäev

KIK toetab omavalitsusi 1,5 miljoniga biojäätmete konteinerite ostuks

Kohalikud omavalitsused saavad esmaspäevani taotleda Keskkonnainvesteeringute Keskusest (KIK) toetust biojäätmete konteinerite ja kompostrite ostuks - taotlusvooru eelarve on 1,455 miljonit eurot.

Üks taotleja saab küsida toetust kuni 200 000 eurot või maksimaalselt 90 protsenti maksumusest.
Üks taotleja saab küsida toetust kuni 200 000 eurot või maksimaalselt 90 protsenti maksumusest. Foto: pixabay

Keskkonnaminister Tõnis Mölderi sõnul peab Eestis saama biojäätmeid kõikjal tekkekohal ära anda või alternatiivina kompostida hiljemalt 2023. aasta lõpuks. "See tähendab, et regulaarselt tühjendatavad biojäätmekonteinerid või kompostrid peavad asuma inimeste kodude juures. Usun, et toetus aitab omavalitsustel seda nõuet täita," lausus ta pressiteates.

KIK-i toetuste ja teenuste osakonna juhi Antti Toominga sõnul avaneb elanikel võimalus komposter või konteiner enda majapidamisse saada pärast seda, kui kohalik omavalitsus on KIK-ilt saanud positiivse otsuse ning alustanud oma piirkonnas nende jagamist.

Soovitame omavalitsustel enne toetuse küsimist elanikelt uurida, kui palju võiks huvi olla, et kompostrid ja konteinerid kõige tulemuslikumalt hiljem laiali jagada,

märkis Tooming.

Taotlema oodatakse kohalikke omavalitsusi ja nende loodud koostööorganisatsioone. Lisaks konteinerite ja kompostrite ostule antakse toetust projektiga seotud trükiste ja digitaalsete materjalide väljaandmiseks ja teavitustegevuseks.

Kodukompostriks loetakse kodumajapidamises tekkinud biojäätmete tekkekohas mikro- ja makroorganismide kaasabil aeroobseks lagundamiseks ettenähtud kuni 420-liitrine komposter, kuhu on takistatud lindude ja loomade juurdepääs. Biojäätmete konteiner on biojäätmete kogumiseks ette nähtud kuni 140-liitrine kogumismahuti.

Toetuse tingimustes ei ole piiritletud piirkondade ja majapidamiste suurust, kellele konteinerid või kompostrid mõeldud on. Kui omavalitsus annab kompostri või konteineri elanikele tasuta, siis jääb see kohaliku omavalitsuse omandisse. Kui elanik peab selle eest tasuma omaosaluse summa, siis saab ta inventari omanikuks. Kompostrite ja konteinerite kasutamise kohustus on kolm aastat.

Üks taotleja saab küsida toetust kuni 200 000 eurot või maksimaalselt 90 protsenti maksumusest. Taotluste hindamisel saavad suurema omaosalusega ning nii konteinereid kui ka kompostreid sisaldavad taotlused rohkem hindepunkte. Võrdsete punktide korral eelistatakse väiksema toetussummaga taotlusi.

Taotlusi saab esitada esmaspäeva õhtuni e-toetuse keskkonnas. 

Möödunud aasta sügisel lõppes esmakordselt kohalikele omavalitsustele mõeldud taotlusvoor toetamaks nende terviklikku jäätmete liigiti kogumise lahendusi. Sellest voorust said toetust 10 kohalikku omavalitsust kogusummas 1,4 miljonit eurot.

Nendest Harku, Võru, Tartu ja Keila soetasid ka elanikele kodukompostreid, teised omavalitsused rajasid toetuse abiga eelkõige jäätmejaamasid ja -maju. Seekordne toetusvoor on suunatud ainult biojäätmete konteinerite ja kompostrite ostuks.

Toetuse töötas välja keskkonnaministeerium ning seda jagatakse heitmekaubanduse kauplemissüsteemi vahenditest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255