14.08.2012 Teisipäev

Rahastu Prototron aitab Eesti leiutajatel ideed vormi valada

Prototroni rahastu avamisel osalenud president Toomas Hendrik Ilves tunnustas erasektori, ülikooli ja Tehnopol ettevõtluskeskkonna vahelist koostööd.

„Koostöö teadlaste ja ettevõtete vahel viib edasi. Omavaheline koopereerumine võimaldabki väikestel teha suuri asju, nii saame olla suuremad. See turg, kuhu tahame minna, on kogu maailm. Loodan, et suudame leiutada üha uusi tooteid, mis võiksid maailma muuta. Ülikooli ja idufirmade inkubaatori lähedus võimaldab sünergiat, milleta see ei oleks võimalik,” lausus Ilves.

Rahastu loomiseni viis tänaste leiutajate ja uudseid tooteid luua soovivate ettevõtete reaalne vajadus. See selgus Swedbanki poolt läbi viidud uuringust, mille tulemusel saadi teada kolm põhjust, miks uudsed ideed ei jõua kunagi teostuseni:

  • Esiteks takerduvad paljud huvitavad ideed selle taha, et puudub idee tõestuseks töötav prototüüp. Päris tooteni jõudmisel on prototüüp oluline, sest ilma selleta ei ole võimalik saada vajalikke edasisi investeeringuid.
  • Teise puudusena ilmnes, et Eesti ettevõtlike inimeste seltskonnad on liiga ühenäolised ja puudub valdkondade vaheline koostöö.
  • Kolmandana tõi uuring esile ettevõtete oskamatuse oma toodet rahvusvahelistele turgudele viia.

„Saime üsna kiiresti aru, et need on murekohad, mis vajavad lahendust, ning otsustasime, et noorte leiutajate aitamine on just see, mida Swedbank esmalt teha saab,“ selgitas rahastu loomise põhjuseid Swedbanki ettevõtete panganduse juht Robert Kitt.

Tallinna Teaduspark Tehnopol juhatuse liige Pirko Konsa peab rahastu käivitamist suure tühimiku täitmiseks teel uute Skype´deni. „Tehnopolis näeme pidevalt ideid, mis ei jõua kuhugi, sest puudub kontseptsiooni tõestav toode. Paberil näeb iga idee hea välja. Seda, kas põneva idee taga on ka tegelikult maailma muutev toode, saame nüüdsest Prototroni rahastu abil teada,“ ütles Konsa.

„Vajame uut rahastut tehnikaülikooli noorte talentide ettevõtlusideede ellurakendamise toetamiseks,“ ütles TTÜ rektor professor Andres Keevallik. „See on Eesti riigile võimas innovatsioonikiirendi, et ülikoolist saaks globaalsete idufirmade tugev kasvulava. TTÜstegutseb aktiivselt interdistsiplinaarne rahvusvaheline innovatsioonikeskus MEKTORY. MEKTORY ja vastavatud Prototroni fond moodustavad koos ühtse ökosüsteemi, mis on oluline osa kogu riigi innovatsiooni toetusskeemist,“ lisas Keevallik.

Vastavatud rahastust saavad finantseeringut taotleda nii eraisikud kui alustavad ettevõtted, kes soovivad oma uudse kasvupotentsiaaliga idee vormi valada. Valdkondlikult saavad toetust elektroonika, mehhatroonika ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogia ideed. Taotlusi oodatakse esitama aadressil www.prototron.ee, kus tuleb kirjeldada oma ideed ning meeskonda.

Taotlusi vaatavad neli korda aastas läbi tuntud innovaatorid Priit Alamäe (Webmedia), Pirko Konsa (Tehnopol), Robert Kitt (Swedbank), Yrjö Ojasaar (Publification), Andrus Oks (Eesti Arengufond) , Jaanus Tamm (Defendec) ja Siemon Smid (Tallinna Tehnikaülikool). Tänavu on oodata, et rahastu abil jõuab teostuseni neli-viis ideed, järgmisel aastal aga juba poole rohkem.

Esimese sissemakse teeb rahastusse Swedbank summas 40 000 eurot. „Ootame meie algatusega ühinema ka teisi ettevõtteid, kes usuvad uutesse ideedesse ning prototüübi kasulikkusesse,“ lisas Robert Kitt.

Esimene taotlusvoor on tänasest avatud ning taotlusi oodatakse 15. septembrini.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255