01.10.2014 Kolmapäev

Ametiühingute soovitused suurendavad ettevõtete tootlikkust ja töötajate turvatunnet

Eesti Ametiühingute Keskliit tutvustas eile, 30. oktoobril, Tallinna Tööstushariduskeskuses toimunud kohtumisel sotsiaaldemokraatidele oma soovitusi, kuidas Eesti tööelu edendada. Kaaluti ka variante, kuidas teha teoks kiire alampalga tõus, mis mõjutaks ka teiste madalapalgaliste sissetulekuid.

Peep Peterson, Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees
Peep Peterson, Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Foto: EAKL

Ettepanekuid oli kokku seitse ja keskliidu juhi Peep Petersoni sõnul saab need lühidalt kokku võtta märksõnadega: töötasu, tervis ja teadmised. Tema sõnul on kõige suurem vajadus täna töötajate täiendõppesüsteemi järgi. "Kuigi elukestvas õppes osalemise protsent on tõusnud, on meil endiselt mitusada tuhat töötajat, kes pole oma karjääri jooksul kordagi saanud ei täiend- ega ka ümberõpet. See aga toob kaasa pensionieelse töötuse," sõnas Peterson.

Ametiühingute hinnangul lahendaks olukorra riiklikul rahastusel põhinev täiend- ja ümberõppesüsteem, mis tagaks igale töötajale vähemalt ühe nädalase koolituse kord viie aasta jooksul. "See on alguspunkt, kust vajadusel saab juba kaaluda pikemasse kaugõppesse astumist või mõnda muud õpivormi. Õppima peaksid ka tööandjad," leidis Peterson.

Teise olulise punktina soovitavad ametiühingud tööõnnetuse- ja kutsehaiguskindlustuse käivitamist. Kindlustuspõhine motivatsioonisüsteem tööandjatele toimib enamus Euroopa riikides. "Meiegi soov on jõuda sinnamaani, et tööandjad tajuksid ka rahaliselt, et kasulikum on investeerida oma tootmisprotsesside ohutusse, selle asemel, et maksta kõrget kindlustushüvitist," rääkis keskliidu juht.

Ametiühingud on võtnud plaaniks kohtuda kõigi erakondadega, et anda omapoolne ülevaade tööturu arengutest ning soovitada muudatusi, mis võiksid jõuda valimisprogrammidesse ja kevadel ka uude koalitsioonileppesse.

Kõigi seitsme punktiga saab tutvuda siin.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255