aaaaaarray(2) { [0]=> int(1) [1]=> int(31) } aaaaaarray(2) { [0]=> int(1) [1]=> int(31) } aaaaaarray(2) { [0]=> int(1) [1]=> int(31) } aaaaaarray(2) { [0]=> int(1) [1]=> int(31) }
28.03.2024 Neljapäev

Olulised muudatused töölepingu seaduse käsiraamatus, 3

Kümnest töölepingu käsiraamatu enim täiendatud sättest annab ülevaate majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi töösuhete ja töökeskkonna osakonna nõunik Maria-Helena Rahumets.

Töötajale lisandus kohustus ise tagada oma töökeskkonna ohutus, lähtudes tööandja antud juhistest.
Töötajale lisandus kohustus ise tagada oma töökeskkonna ohutus, lähtudes tööandja antud juhistest. Foto: pixabay

5. Kaugtöö (TLS § 6 lg 4)

Kuigi töölepingu seaduses on kaugtööd puudutavad põhimõtted jäänud samaks (st kaugtööd tehakse kokkuleppel), siis 19. novembril 2022. a jõustusid töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muudatused, mis täpsustavad töötervishoiu ja –ohutuse nõuete täitmist kaugtööl. Neid täpsustusi kajastab ka uuendatud käsiraamat.

Nüüd on selgemalt välja toodud tööandja ja töötaja kohustused kaugtöö korral ning osapoolte vastutuse jaotus, sh on arvestatud tööandja piiratud võimalusi tagada kaugtöö korral ohutu töökeskkond. Näiteks on tööandja kaugtöö korral kohustatud:

1) hindama kaugtöö riske;

2) juhendama töötajat enne kaugtööle lubamist;

3) tagama tööülesannete täitmiseks sobilikud töövahendid;

4) korraldama töötaja tervisekontrolli;

5) uurima tööõnnetusi ja kutsehaigestumisi;

6) maksma haigushüvitist.

Töötajale lisandus kohustus ise tagada oma töökeskkonna ohutus, lähtudes tööandja antud juhistest.

6. Kaitse ebasoodsa kohtlemise eest (TLS § 21)

Alates 1. augustist 2023. a kehtib töölepingu seaduses selgesõnaline põhimõte, mille järgi ei tohi töötajat kohelda ebasoodsalt, kui ta kasutab oma tööalaseid õiguseid.

Töötajat ei tohi kohelda ebasoodsalt põhjusel, et ta toetub enda õigustele (nt taotleb ületundide hüvitamist), juhib tähelepanu õiguste rikkumisele (nt viitab, et temale ei ole õigeaegselt puhkusetasu makstud) või toetab teist töötajat tema õiguste kaitsel (nt juhib tähelepanu, et tööandja ei taga kolleegile piisavat puhkeaega). Ühelgi neist juhtudest ei tohi töötajat kohelda ebasoodsamalt võrreldes töötaja varasema olukorraga. Uuendatud käsiraamat selgitab täpsemalt selle põhimõtte tähendust.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255