Mis on muudatuste eesmärk?
Eelnõu seletuskirja kohaselt on muudatuste eesmärk vältida olukorda, kus piirarvu praegune regulatsioon muutub takistuseks väljastpoolt Euroopa Liitu tööjõu sissetoomisel. Kaubanduskoja hinnangul ei ole eelnõuga kavandatavad muudatused piisavad selleks, et hoida ära sisserände piirarvu täitumist enne aasta lõppu.
Keda muudatused mõjutavad?
Muudatused mõjutavad ettevõtjaid, kes juba täna kasutavad välistööjõudu või plaanivad seda teha edaspidi.
Mis on olulisemad muudatused?
- Sisserände piirarvu alt vabastatakse eelnõuga tippspetsialistid ehk kolmandatest riikidest pärit välismaalased, kellel on vastavas valdkonnas erialane ettevalmistus ning kellele makstakse Eestis töötamise eest vähemalt kahekordset Eesti keskmist palka.
- Eelnõuga pikendatakse Eestis lühiajalise töötamise lubatud aega praeguselt 270 päevalt ühe aastani. Muudatus ei puuduta hooajatöötajaid.
- Eelnõuga kehtestatakse välismaalasele nõue osata A2-tasemel eesti keelt, kui ta soovib pikendada tähtajalist elamisluba töötamiseks või taotleda uut tähtajalist elamisluba töötamiseks, kui välismaalane on enne elanud Eestis töötamiseks antud tähtajalise elamisloa alusel vähemalt 5 aastat. Nõuet osata eesti keelt A2-tasemel ei kohaldata välismaalasele, kellel on enne 2018. aasta 1. juulit antud tähtajaline elamisluba ja kes taotleb tähtajalist elamisluba töötamiseks. Eesti keele oskamise nõuet ei kohaldata tagasiulatuvalt.
Millised ettepanekud on eelnõust välja jäetud?
Sisserände piirarvu probleemi lahendamiseks kutsus valitsus kokku töörühma, mis koosnes erinevate riigiasutuste esindajatest, teadlastest ja huvigruppidest, sealhulgas kaubanduskoja esindajast. Töörühm esitas põhjalike arutelude tulemusel möödunud sügisel valitsusele viis ettepanekut, millest valitsus andis heakskiidu vaid kahele. Valitsus ei võtnud arvesse muu hulgas järgmisi ettepanekuid:
- vabastada kvoodi alt välismaalased, kelle töötamiseks mõeldud elamisloa tähtaeg on kuni kaks aastat;
- vabastada kvoodi alt välismaalased, kellele makstakse vähemalt 1,5-kordset Eesti keskmist palka ning kes ise ja kelle tööandja täidab teatud lõimumiskohustusi.
Millal muudatused jõustuvad?
Muudatused plaanitakse jõustada 1. juulil 2018.