Tulevaks aastaks prognoosib pank nominaalpalga kasvu 6,3 protsenti ja reaalpalga kasvu 3,4 protsenti.
"Kuna selleks aastaks me näeme majanduskasvu aeglustumist, mis mõjutab ka ettevõtete tootlikkust, siis me tegelikult eeldame, et ettevõtted ei suurenda oma tööjõukulusid. Me näeme, et sellel aastal palga nominaalkasv mõnevõrra aeglustub," ütles panga peaökonomist Tõnu Mertsina majandusprognoosi tutvustusel.
"Samal ajal, kui inflatsioon läheb alla, aitab see reaalpalkasid suurendada. Kui eelmisel aastal kasvas reaalpalk 1,9 protsenti, siis sel aastal peaks reaalkasv kiirenema 2,1 protsendini," lisas ta.
Tööpuuduse määr jätkab panga prognoosi kohaselt tänavu ja järgmistel aastatel vähenemist, langedes tänavu 8,9, tuleval aastal 8,4 ja 2015. aastal 8,3 protsendile.
"Kuigi tundub, et tööpuuduse määr on kõrge, on see jõudnud juba sellisele tasemele, et veel allapoole liikumine hakkaks survestama palkasid," rääkis Mertsina.
Tööhõive kasv aga panga prognoosi kohaselt jätkab aeglustumist. "Me prognoosime, et see aasta tööhõive suureneb ainult 1,9 protsenti, järgmisel aastal 0,4 protsenti ja ülejärgmisel aastal tööhõive kasvu praktiliselt ei olegi," ütles Mertsina. Hõive aeglustumise peamiseks põhjuseks on see, et tööealise elanikkonna arv väheneb ja muutub ka tööjõu vanuseline struktuur.
Välismaal töötab ametliku statistika järgi 23 000 Eesti residenti ehk 3,3 protsenti Eesti tööjõust. Kuna enamus neist käib tööl Soomes, mille majandusel on tänavu oodata langust ja järgmisel aastal suhteliselt aeglast taastumist, prognoosib pank, et välismaal töötavate Eesti elanike arv oluliselt tänavu ja tuleval aastel ei suurene.