Uuring: pea viiendik töötajatest teevad tasuta ületunde
Umbes neljandikule töötajatest ehk 24 protsendile makstakse ületundide eest lisatasu, kuid 19 protsenti ei saa rohkem töötatud tundide eest mingit palgalisa. Samuti on ületundidega kokkupuude olemas veel 28-protsendil töötajatest, kuid neil tuleb ületunnitööd ette pigem harva. Seega koguni 71 protsenti Eesti töötajatest teeb rohkem tööd kui peaks.
"Töötajate kasvav töökoormus on tihedalt seotud tööjõupuudusega," ütles tööportaali CVKeskus turundusjuht Henry Auväärt pressiteate vahendusel.
Ta selgitas, et kuna töötajate leidmine on paljudes valdkondades keeruline, jagatakse töö lihtsalt olemasolevate töötajate vahel ära. "Selge näide on siin IT- ja ehitussektor, kus töötajaid on juba aastaid olnud keeruline leida ning rohkem kui pooled antud valdkondade töötajad teevad ka ületunde," märkis Auväärt.
CVKeskus on ületundide uuringut korraldanud neli aastat. Võrreldes 2018. aastaga on olukord paari protsendipunkti võrra paranenud, toona tegi ületunde 45 protsenti töötajatest.
Seejuures mida noorem on töötaja, seda suurem on oht sattuda ületunnitöö haardesse. Noorematest kui 39-aastastest on ületunde teinud 46 protsenti, sellest piirist vanemate puhul on sama näitaja 39 protsenti. Alla 25-aastastest puutusid eeldatust kauem töötamisega kokku pea pooled ehk 49 protsenti vastajatest.
Kui kõrgharitud töötajatest tegi ületunde 42 protsenti ja keskharidusega töötajaist 50 protsenti, siis mõnevõrra väiksemad on vahed valdkondade lõikes. Kõige rohkem tuli ületunnitööd ette ehitajatel ja kinnisvaratöötajatel, infotehnoloogia-, transpordi- ja logistika-, klienditeeninduse- ja tööstuse ning tootmise valdkonna töötajatel.
"Huvitaval kombel vähenes aastaga märkimisväärselt juhtide arv, kes olid ületunde teinud. Kui möödunud aastal viibis kauem tööl 56 protsenti juhtidest, siis sel korral on näitaja langenud 43 protsendi peale," rääkis Auväärt.
Piirkondade võrdluses teevad rohkem ja kauem tööd Tartus ja Ida-Virumaal elavad inimesed, kus ületunde teevad 46 protsenti töötajatest. Kõige parem seis on Viljandis, kus ületunde teeb vaid 37 protsenti töötajaist.
Auväärt lisas, et viimasel ajal taas päevakorrale kerkinud kuuetunnise tööpäeva idee tähendaks reaalsuses ikkagi ületundidest tulenevalt umbes pooltel töötajatel seitsmetunnist tööpäeva ja ilmselt suureneks ületundide tegemine siis veelgi.