- Taga, et arvuti- või nutiseadme operatsioonisüsteem oleks alati uuendatud.
- Taga, et arvutil- või nutiseadmel oleks ajakohane viirusetõrje.
- Lae rakendused ainult tootjate ametlikest poodidest.
- Kontrolli rakenduste paigaldamisel üle nende soovitavad ligipääsud. Kas rakendus soovib saada õigust lugeda sinu kontakte, saata sõnumeid või küsida asukohta? Juhul kui sinu arvates pole rakendusel selliseid kasutajaandmeid vaja, siis loobu rakenduse paigaldamisest.
- Kui rakendusest ilmub uus versioon, lae alati uuendus.
- Kustuta arvutis- või nutiseadmes rakendused, mida sa pole pikalt kasutanud. See annab märku, et konkreetne rakendus ei ole sulle tegelikult vajalik. Teatavasti koguvad enamus rakendusi vähem või rohkem teavet sinu nutiseadme sisu või sinu liikumisharjumuste kohta. Kasutust mitteleidnud rakenduste kustutamisega vähendad võimalust, et sinu aadressraamatu sisu või suhtlusandmed hakkavad internetiavarustes oma elu elama.
- Ära salvesta paroole veebilehitsejasse.
- Ära kirjuta paroole märkmepaberile ega kleebi seda arvuti külge.
- Ära kasuta samu paroole erinevates rakendustes-teenustes.
- Kasuta võimalusel paroolihaldurit.
- Kui rakendus-teenus võimaldab, kasuta parooli asemel ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID põhist sisselogimist.
- Väldi kasutamast avalikku turvamata WiFi võrku.
- Taga, et failidest oleks alati regulaarne varukoopia.
- Tühjenda oma arvutis regulaarselt allalaetud failide kaust. Sinna salvestuvad kõik failid, mida oled näiteks internetist laadinud. Kausta tühjendamine vähendab võimalust, et hoiad enesele teadmata kahtlase sisuga faile, mille juhuslik avamine võib käivitada pahalaste ründetarkvara.
- Tühjenda oma arvutis regulaarselt prügikast. Teatavasti paigutab arvuti kõigepealt kõik sinu kustutatud failid prügikasti. Seetõttu tasuks aeg ajalt ka prügikasti sisu tühjendada.
- Ära ava e-kirjas olevaid manuseid, mis on saadetud tundmatult allikalt.
- Kustuta elektronpostkastis kirjad, mille pikemaajalist säilitamist sa ei pea vajalikuks. Ole tähelepanelik, et kustutaksid eraldi ka kustutamisele mõeldud kirjade kausta. Nii vähendad võimalust, et oled kogemata alles hoidnud sinu andmete õngitsemiseks või muud ründesisuga kirjad.
- Kasuta arvuti- või nutiseadme operatsioonisüsteemis olevat võimalust andmete krüpteerimiseks. Ka andmete hoidmisel või varundamisel välisele mäluseadmele (kõvaketas, mälupulk), kasuta võimalusel seadme krüpteerimist.
- Ära ühenda oma arvuti- või nutiseadmega tundmatuid mäluseadmeid.
- Ära kasuta arvuti- või nutiseadmele voolu võtmiseks (laadimiseks) võõra arvuti või telefoni USB pesa. Nii võid saada enda seadmesse pahavara või võib toimuda sinu seadmest andmete vargus.
- Varusta ennast akupangaga. Võõra seadme või keskkonna USB pesa (buss, rong, lennujaam) kaudu laadimiseks kasuta nn USB andmeblokkeri adapterit. See blokeerib USB ühenduse kaudu andmete vahetamise, võimaldades ainult vooluühenduse.
- Kui lahkud arvuti tagant, aktiveeri alati ekraanilukk.
- Nutiseadmel kasuta alati kas koodiga või näotuvastuse või sõrmejäljega ekraanilukku.
- Juhul kui kasutamiseks puudub hetkel praktiline vajadus, lülita oma nutiseadmes välja Sinihammas (bluetooth), WiFi, GPS.
- Juhul kui nutiseadme tootja pakub veebipõhist kaughaldust, kasuta seda võimalust kindlasti. See võimaldab kaotatud või varastatud nutiseadme eemalt lukustada, sellest andmed kustutada või telefoni asukohta määrata.
Andmekaitse turvapraktikad edukaks e-õppeks
Kooliaasta alguse puhul tuletab andmekaitse inspektsioon meelde neid 25 arvuti- ja nutiseadme kasutamise põhitõde, mida peab teadma iga õpilane, õpetaja ja lapsevanem.