Balti riigid hakkavad automaatselt tunnustama hariduskvalifikatsioone
Eesti, Läti ja Leedu haridus- ja teadusministrid allkirjastasid 8. juunil kokkuleppe, millega tunnustatakse vastastikku automaatselt kolmes riigis välja antud haridust tõendavaid kvalifikatsioone, see teeb võimalikuks seniselt lihtsamalt asuda ühe riigi lõpudiplomiga edasi õppima teise Balti riigi ülikoolis, edastas haridus- ja teadusministeerium.
"Täna [reedel] allkirjastatud lepingu alusel on võimalik senisest oluliselt lihtsamini Eesti õppuritel asuda õppima Läti või Leedu kõrgkoolidesse, aga ka vastupidi. See leping loob laiemad võimalused nii akadeemilise kogukonna mobiilsuseks, mille tulemusel muutub meie kõrgharidussüsteem avatumaks ja rahvusvahelisemaks, kui ka laiemalt tööjõu liikumiseks," ütles minister Mailis Reps.
Allkirjastatud lepingu tulemusel tunnustatakse senisest lihtsamini näiteks akadeemilisi kraade, rakenduskõrghariduse diplomeid ja gümnaasiumi lõputunnistusi. Kõrgkoolidel ega tööandjatel ei ole enam vaja pöörduda oma riigi akadeemilise tunnustamise agentuuri poole tunnustamismenetluse alustamiseks, vaid edaspidi on võimalik saada keskuse veebilehelt infot automaatse tunnustamisega hõlmatud kvalifikatsioonide, tunnustatud kõrgharidusasutuste ning nende õppekavade kohta.
Sarnase kokkuleppe on sõlminud näiteks Beneluxi riigid. Mai lõpus allkirjastati Prantsusmaal Pariisi kommünikee, millega Euroopa haridusministrid leppisid kokku Bologna protsessi lõplikus elluviimises. See tähendab kolmeastmelises kõrgharidussüsteemis ühtsete kvaliteedi kindlustamise põhimõtete ja kvalifikatsioonide tunnustamise süsteemi rakendamist. Üle-euroopalise kvalifikatsioonide tunnustamise süsteemi rakendamiseni loodavad Euroopa kõrgharidusruumi kuuluvad riigid jõuda aastaks 2020.