Ülemineku strateegilised nõustajad kuuluvad alates jaanuarist ministeeriumi koosseisu. Seni toimusid koolitused ja koolide nõustamine haridus- ja noorteameti eestvedamisel.
"Otsus viia koolitused üle eesti keele instituuti on tingitud sellest, et kliendi vaatest on loogilisem, kui kõik keeleõppe valdkonna tegevused on koondatud ühte asutusse ning eestikeelsele õppele ülemineku tugi on keskselt ministeeriumis. Samuti annab see kokkuhoidu praeguses pingelises riigieelarve olukorras," ütles haridus- ja teadusministeeriumi eestikeelsele õppele ülemineku juht Ingar Dubolazov.
Instituudi direktori Arvi Tavasti sõnul on eestikeelse hariduse kvaliteet meie ühine prioriteet. "Loome haridustöötajatele eesti keele õppimise võimalusi ning panustame keeleõppe kvaliteedi parandamisse. Meie koolitusprogrammid pakuvad kaasaegseid metoodikaid, keeletehnoloogiat ja tõenduspõhist lähenemist eesti keele kui teise keele õpetamisel," lisas ta.
Keeleõppe metoodika- ja didaktikakoolitused on mõeldud lasteaia, üldhariduskoolide, kutsekoolide ja huvikoolide õpetajatele ning noorsootöötajatele. Koolitustel käsitletakse lõimitud aine- ja keeleõppe metoodikaid, sealhulgas keelekümbluse põhimõtteid rühma, klassi, kooliastme ja asutuse tasandil. Samuti mõtestatakse toetavate õpetamistavade kasutamist ja turvalise õpikeskkonna loomist haridusasutuses.
Eesti keele instituudis jätkub ka Ida-Virumaa koolijuhtide arenguprogramm, mis toetab eestikeelsele õppele üleminekut.
Eestikeelsele õppele ülemineku strateegilised nõustajad jätkavad koolide nõustamisega ministeeriumis. Kohalike omavalitsuste haridusjuhtidel ja -spetsialistidel ning haridusasutuste juhtidel on võimalik saada tuge strateegilise nõustamise küsimustes. Õpetajad ja koolimeeskonnad saavad keelevaldkonna metoodilise nõustamise tuge eesti keele instituudist.
Eesti keele instituut korraldab eestikeelsele õppele ülemineku toetamiseks ka haridustöötajatele eesti keele õpet B1, B2 ja C1 tasemel. Lisaks luuakse kaasaegset õppevara ning koostöös haridus- ja noorteametiga luuakse keeletaseme e-hindamisvahendid. Eestikeelsele õppele üleminekut toetavad tegevused viiakse ellu "Eesti keele õpe ja keeleõppe arendamise" programmi raames, mis on kaasrahastatud Euroopa Liidu poolt.