Uuringu "Ettevõtete ja kõrgkoolide koostöökogemuse seire" koostasid Tõnu Roolaht, Alo Lilles, Oliver Lukason, Marge Seppo ja Urmas Varblane. Nende uurimistöö eesmärk oli teha ettevõtete ja ülikoolide koostööviiside, võimekuste ja koostööks valmisoleku, koostöö soodustajate ja tõkendite ning seniste meetmete analüüsi toel ettepanekuid koostöö soodustamise meetmestiku täiustamiseks.
Autorid annavad mitmeid soovitusi ülikoolidele, akadeemilistele töötajatele, ettevõtetele ja nende katusorganisatsioonidele ning riikliku poliitika kujundajatele.
Teise uuringu, "Ettevõtete ja teadusasutuste koostöö eripärad", autorid on Maaja Vadi, Sigrid Rajalo ja Nele Taba. Oma töös keskenduvad nad ettevõtete ja teadusasutuste koostöö mikrotasandi aspektidele, et selgitada välja kriitilised tingimused, mis aitaksid paremini mõista koostööprotsessi mõjutavaid asjaolusid.
Peamised järeldused uuringust:
- Enne koostöö algatamist tuleks sisukalt mõelda, milline on partnerite motivatsioon ja võimekus koostööks, sest nende omavaheline sobivus tagab üldiselt koostööprojekti õnnestumise ja sobimatus võib viia kogu projekti ebaõnnestumiseni.
- Ülikoolide ja ettevõtete koostöö tõhustamiseks on vaja meetmeid mõlema osapoole motivatsiooni ja võimekuse sihipäraseks arendamiseks.
- Partneritevaheline usaldus on väga oluline koostöö eeldus, kuid kahjuks räägitakse sellest alles ebaõnnestumiste korral. Usaldus on nn märkamatu mehhanism olukordades, kus ta on olemas, kuid kerkis ilmekalt esile juhtudel, kus seda nappis.
- Ülikoolide ja ettevõtete koostöö toetamiseks on vaja, et vahendajate roll oleks kättesaadav, sealjuures on oluline, et vahendaja oleks sisuline teadmussiirde võimaldaja, kes aitaks hinnata partnerite motivatsiooni ja võimekust ning leevendada suhtlemis- ja koordinatsiooni probleeme. Senisest rohkem peaks keskenduma enda ja partneri vajadustele ning ka missioonile ja vähem mõtlema nn raha diskursuses, kus koostööd nähakse pelgalt kui tuluteenimise allikat.
Kõikide programmi raames valminud uuringute lõppraportid ja vahearuanded leiab TIPS programmi kodulehelt.