„Mikroobide resistentsus on nii Euroopas kui kogu maailmas kasvav probleem. Antibiootikumide kasutamise kasvuga nii inimmeditsiinis kui veterinaarias kaasneb ka mikroobide resistentsuse suurenemine. See aga on tõsiseks ohuks nii inimeste kui loomade tervisele,“ ütles veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda.
Tema sõnul peab seepärast antibiootikumide kasutamine muutuma senisest vastutustundlikumaks ja sihipärasemaks. "Riiklikul tasandil peaksime selleks tõhustama nii koolitust ja teavitust kui järelevalvet antibiootikumide määramise ja kasutamise üle. Samuti tuleks tugevdada looduskeskkonda sattunud ravimijääkide seiret ning vajadusel vaadata üle kogu senine ravimipoliitika," lisas Kalda.
Kohtumisel lepiti kokku, et 2017. aasta keskpaigaks töötavad kõik liikmesriigid välja „Üks tervis“ põhimõttel rajaneva siseriikliku tegevuskava antimikroobsete ainete kasutamise ja resistentsuse leviku vähendamiseks. Samuti uuendatakse Euroopa Liidu tasandil 2011. aastal vastuvõetud kehtivat tegevuskava, vahendas BNS.
Kõik antibiootikumiresistentsuse vähendamisele suunatud tegevused peaksid lähtuma põhimõttest „Üks tervis“, hõlmates nii meditsiini, veterinaaria, põllumajanduse, loomakasvatuse kui keskkonnakaitse valdkondi.
Maaeluministeeriumi eestvedamisel koostatav veterinaaria valdkonda hõlmav „Mikroobide resistentsuse vähendamise tegevuskava aastateks 2016-2020“ seab eesmärgiks tagada antimikroobsete ainete vastutustundlik kasutamine põllumajandus- ja lemmikloomadel. Tegevuskava peaks valmima 2016. aasta teisel poolaastal. Selle väljatöötamises osalevad veterinaar- ja toiduameti, veterinaar- ja toidulaboratooriumi, ravimiameti, maaülikooli ja loomaarstide ühingu esindajad.