Seesami kahjukäsitlusosakonna juhi Ly Jõhviku sõnul põhjustavad suured vihmasajud ja sellest tingitud üleujutused iga-aastaselt inimeste kodudele ja varale omajagu veekahjustusi.
„Puutume oma töös alatihti kokku selliste kindlustusjuhtumitega, mida oleks saanud ära hoida või mille kahjusid leevendada. Kuigi ilmaennustused ei pruugi alati täide minna, on parem hoiatustesse siiski
tõsiselt suhtuda, suuremateks vihmahoogudeks valmistuda ning vajalikud ettevaatusabinõud tarvitusele võtta,“ kommenteeris Jõhvik.
Autoga ära üleujutatud teedele kipu
On teada, et suurvihmad põhjustavad üleujutusi mitmetes olulistes liiklussõlmedes, mis saavad probleemkohaks eriti pealinnas liiklejatele. Nii on soovituslik tugevate hoovihmade ajal Tallinnas autoga sõites vältida Ahtri, Tuukri ja Jõe tänava piirkondi, Tammsaare ja Tartu maantee viadukte, Laagna tee algust ning Järvevana tunnelit, kuhu vihmavesi sademete suurenedes kogunema kipub.
Ka tasuks olla ettevaatlik eelnimetatud piirkondades suuremate vihmahoogude perioodil autode parkimisega, eriti kui tegu on maa-aluste parklate ja garaažidega. Üleujutuste põhjuseid neis madalamates piirkondades saab
otsida aga kanalisatsioonisüsteemidest, mis paar korda aastas esineva väga suure vihmahoo ajal ei suuda kogu sinna kogunevat vihmavett piisavalt kiiresti vastu võtta.
Seetõttu paneb Ly Jõhvik kõigile sõidukiomanikele südamele, et üleujutuskohtadest autoga läbisõitmine on juhi omal vastutusel ning võib tuua kaasa veekahjustuse. Kindlustused enamasti sellist tegevust aga ei kata, sest veest põhjustatud kahju sõidukile hüvitatakse, kui see tekkis juhi tegevusest sõltumatult.
Kaitse kodust vara
Elumajade puhul on aga vihmasadudega kaasnevate võimalike veekahjude vältimiseks oluline puhastada suvisest kogunenud sodist ära olemasolevad vihmaveesüsteemid, trapid ja muud äravooluavad, tagamaks vihmavee hea
äravoolu. Lisaks on soovituslik vaadata üle keldrite aknad, mis paiknevad maapinna lähedal, ning veenduda, et hoovihmade ajal oleksid need kindlalt suletud. Ka tasuks tormisema ilma saabudes koristada ära ja viia siseruumidesse tavaliselt väljas või terrassil asuv suvemööbel.
Kui suurte sadude ajal esineb oht vee kogunemiseks krundil või eramus, eriti keldrites, on oluline tõsta sealsed asjad maapinnast ja põrandast kõrgemale, leevendamaks sadevee võimalikke kahjustusi.
Ly Jõhviku sõnul on Seesami kõikides kodukindlustuse pakettides paduvihmast tingitud üleujutuste kaitse sees.