Lekkinud dokumendid koostati Vene presidendi administratsiooni piiriülese koostöö valitsuses 2021. aasta suvel ja sügisel. Seejuures oli koostajail voli küsida nõu Vene luureasutustelt ja kindralstaabilt.
Dokumentides on eraldi plaanid Läti, Leedu ja Eesti kohta, kuid nende eesmärgid on sarnased. Üldine siht on vähendada NATO kohalolekut ja mõjuvõimu ning tugevdada Venemaa mõju ja vene kultuuri.
Muu hulgas näitavad dokumendid kavatsust nurjata NATO sõjaväebaaside rajamist, nõrgestada kohalikke demokraatlikke valitsusi, laiendada Vene kultuurilist ja keelelist mõju ning tugevdada Kremli-meelseid poliitilisi organisatsioone.
"Eesti, meie liitlased ja partnerid on juba ammu teadlikud Venemaa huvist kasutada hübriidtaktikat oma eesmärkide saavutamiseks ja püüda oma mõjuvõimu ka teistes riikides maksma panna," ütles Eesti peaminister Kaja Kallas Yahoo Newsile.
"Me tunneme oma naabrit," jätkas ta. "Meie ülesanne on pidevalt jagada oma teadmisi Venemaa tegevusest, kasvatada vastupanuvõimet ning seista vastu Venemaa otsestele ja kaudsetele mõjutuskatsetele."
Venemaa plaanid Balti riikidega on jaotatud kolme peatükki: poliitilised, sõjalised, sõjalis-tehnilised ja julgeolekualased eesmärgid; kaubandus ja majandus ning humanitaar- või ühiskonnaga seotud eesmärgid.
Peatükid on jagatud kolme erinevasse ajaraamistikku: lühiajaline (aastaks 2022), keskmine (2025) ja pikaajaline (2030).
Iga riigi kohta on koostatud kaks eraldi dokumenti. Ühes loetletakse Vene Föderatsiooni strateegilise huve erinevates valdkondades ja eri perioodidel, teises riske Venemaale.
Euroopa luureallikas kirjeldas Vene presidendi administratsiooni omamoodi mõttekojana, mis lisaks välispoliitika visandamisele otsustab ka desinformatsioonikampaaniate üle, kuidas nõrgestada liitlaste vahelisi ja omavahelisi sidemeid.
Anonüümsust soovinud Euroopa luureallikas ütles Yahoo Newsile, et tegemist on pigem ohjeldamise plaaniga, et vältida Venemaa mõju edasist vähenemist.
Allikas lisas, et vähesed Kremlis arvavad tõesti, et Balti riike saab "tagasi tuua" Venemaa mõjusfääri. Realistlikum oleks külvata sisemist vastuseisu, et hoida neid täielikult läände libisemast.
Teine Euroopa luureametnik märkis, et on väga ebatõenäoline, et autorid olid eelseisvast sissetungist Ukrainasse teadlikud, arvestades, kui kauged nende skeemide eduväljavaated praegu näivad.
"Venemaa plaanid saada mõju Eesti, Läti ja Leedu üle tuletavad mulle meelde, miks nende NATO-ga liitumine oli nii hea mõte," ütles endine USA välisministri abi Dan Fried.