Makset on kohustatud tasuma kogumispensioni II sambaga vabatahtlikult liitunud või seadusega kohustatud residendist füüsiline isik (kes on esitanud maksete jätkamise avalduse), kui tema elukoht on Eestis või kui ta viibib Eestis 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul vähemalt 183 päeva. Makse määraks on 2% kogumispensionide seaduse § 7 lõikes 1 nimetatud summadelt.
Alates 1. jaanuarist 2025 on II samba pensionikogujatel võimalus oma pensionisääste suurendada, tõstes kogumispensioni 2% määra 4% või 6%-le. Kõrgem makse määr võib osutuda vajalikuks neile, kellel on mingil põhjusel teise sambasse kogumine peatatud. Kui teisest sambast lahkunu otsustab kümne aasta pärast uuesti sambaga liituda ja valib seejuures kõrgema sissemakse määra, tekib tal võimalus vahepealsest raha välja võtmisest tekkinud pensioni kaotus uuesti tasa teenida.
Selleks tuleb II sambaga liitunud isikutel esitada vastav avaldus pensioniregistri pidajale või kontohaldurile (LHV Pank, Luminor Bank, SEB Pank, Swedbank, Tuleva Fondid).
Avaldusi hakati vastu võtma alates 1. jaanuarist 2024 ja neid võetakse vastu kuni 30. novembrini 2024.
Avalduse esitamise tähtpäevani on võimalik avaldust muuta, esitades uue makse määra muutmise avalduse. Kehtima jääb viimasena esitatud avaldus. Kui avaldus on hiljemalt 30. novembriks registripidajale või kontohaldurile laekunud, hakkab uus makse määr kehtima 1. jaanuarist 2025.
Vaikimisi jääb kehtima senine makse määr 2%. Kogumispensioni makse määr kehtib, kuni pensionikoguja ei esita uut avaldust selle muutmiseks. Avaldust saab esitada iga aasta hiljemalt 30. novembriks ning määra saab muuta kord aastas. Uus makse määr rakendub alati 1. jaanuarist. Juhul kui avaldus esitatakse detsembris, tekib isikul makse tasumise kohustus (2%, 4% või 6%) alates ülejärgmise aasta 1. jaanuarist.
Kui pensionikogujal on näiteks mitu tööandjat, rakendub tema suhtes sama makse määr kõigi nende tööandjate juures. Tööandjad saavad makse määra kontrollida Pensionikeskuse kodulehelt.