07.06.2016 Teisipäev

Uus seadus muudab kohtunikuks saamise paindlikumaks

Riigikogu võttis vastu seaduse, mis muudab kohtunikuks saamise paindlikumaks ning võimaldab kohtunikele anda pika staaži eest lisapuhkust.

Uue seaduse järgi ei pea kohtunikuks kandideerijad enam läbima kohustuslikku ettevalmistusteenistust
Uue seaduse järgi ei pea kohtunikuks kandideerijad enam läbima kohustuslikku ettevalmistusteenistust Foto: PM

Kohtute seaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus muudab kohtunikuametisse kandideerimise regulatsiooni paindlikumaks, et tagada tulevaste kohtunikukonkursside õnnestumine, teatas riigikogu pressiteenistus.

Seadusemuudatuse tulemusel ei pea kohtunikuks kandideerijad enam läbima kohustuslikku ettevalmistusteenistust, vaid vastama kohtunikule esitatavatele nõuetele, sooritama edukalt kohtunikueksami ning läbima konkursi.

Kohtunikueksami sooritamist ei nõuta seejuures vandeadvokaatidelt ja prokuröridelt, kes on teadmiste kontrolli läbinud juba prokuratuuri või advokatuuri astudes. Kohtunikueksamikomisjon võib eksamist vabastada ka teistelt õiguserialadelt kandideerijaid, näiteks õiguskantsleri.

Riigikogu pressiteenistuse teatel tahetakse uue seadusega suurendada horisontaalset liikumist reguleeritud õigusalade vahel, et kohtunikel, prokuröridel ja vandeadvokaatidel tekiks võimalus teiste reguleeritud õigusalade liikmeks saada lihtsustatud korras ilma vastavat eksamit sooritamata.

"On igati tervitatav, kui õigusemõistmise juurde tuleb rohkem inimesi, kellel on eelnevad kogemused menetlusosaluse rollist, kes teavad seda, kuidas käib kohtueelne menetlemine, kes teavad seda, kuidas käib kaitse. Kõik need eelnevad kogemused tulevad kohtunikule ainult kasuks," ütles riigikohtu esimees Priit Pikamäe pressiteate vahendusel.

Samuti annab uus seadus kohtunikele pika tööstaaži eest kuni seitse päeva lisapuhkust. Viieaastase staaži eest saavad nad 35-päevasele põhipuhkusele kaks lisapäeva, kümneaastase staaži eest neli lisapäeva ning 15-aastase staaži eest seitse lisapäeva puhkust.

Seaduse poolt hääletas 65 ja vastu 6 saadikut. Seadus jõustub 1. augustil.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255