Barroso ütles kolmapäeval peale peaminister Taavi Rõivasega kohtumist kõnes, et neil oli väga produktiivne arutelu, kus olid teemaks nii Eesti kui Euroopa poliitika ja majandusküsimused. "Rääkisime Ida-Euroopa turvalisuse olukorrast, mis on Eesti jaoks oluline teema, ja sellega seoses arutasime ka energiateemasid ning energiaturvalisuse küsimust. Peatusime ka teemaga seotud viimastel arengutel," vahendas komisjon kodulehel Barroso kõnet.
"Me peame jõulisemalt tegelema energiasõltuvuse vähendamisega, eriti kõige haavatavate liikmesriikide puhul," sõnas ta. "Me oleme edendanud energiasõltumatust pikka aega ja energiaturu ühendused on algusest peale olnud komisjoni jaoks prioriteediks.
"Barroso sõnul julgustab komisjon Eestit astuma jõulisemaid samme energiatõhususe suunas, eriti hoonete ja transprodisektori puhul. Ta lisas, et Eesti on märkimisväärselt kasutanud taastuvenergiaallikaid.
Olukorral Ukrainas ja pingetel Venemaaga võivad Barroso sõnul olla kaugeleulatuvad tagajärjed EL-i energiasektori ja -turvalisuse jaoks. "Seetõttu soovitame Eestil püüelda energiasõltumatuse poole ja täielikult integreeruda EL-i sisemise energiasüsteemi ja energiaturuga," märkis ta.
Rääkides majandusest, ütles Barroso, et nii Eesti kui iga EL-i liikmesriigi jaoks on oluline jätkata majanduskasvu soodustavate reformidega. Eelmisel aastal olid Eesti jaoks sel teemal võtmeküsimused produktiivsus, kvalifitseeritud tööjõud ja energiaküsimused.
"Komisjon on nüüd kätte saanud Eesti reformiplaanid järgmiseks aastaks, millele me vastame 2. juunil, kui me anname nii Eestile kui teistele liikmesriikidele vastavad soovitused," sõnas Barroso.
Seni on Eesti suutnud Barroso sõnul reforme hästi ellu viia. Eestil on väga madal võlakoormus, mis moodustab kuskil 10 protsenti sisemajanduse koguproduktist. Eesti on ka edukalt kasutanud struktuurifondide vahendeid. "Seetõttu võib öelda, et teatud valdkondades on Eesti olnud eeskujuks," märkis Barroso.
Barroso õnnitles Rõivast ja Reformierakonda ka Euroopa Parlamendi valimisvõidu puhul.