Brüssel võib vähendada Ida- ja Kesk-Euroopa eurotoetusi
Muudatus on osa tuleval kuul tutvustatavast Euroopa Komisjoni eelarvekavast aastateks 2021-2027 ning puudutab 350 miljardi eurost ühtekuuluvuspoliitikat, mille eesmärk on toetada liidu vähem arenenud liikmeid.
Plaani kohaselt tahetakse muuta senist korda, kus raha jaotatakse, võttes arvesse sisemajanduse kogutoodangu (SKT) inimese kohta ning asendada see laiemate kriteeriumitega. Uued kriteeriumid oleksid seotud muu hulgas noorte töötusega, hariduse, keskkonna, migratsiooni ja innovatsiooniga, kirjutab Financial Times.
Peale nende seotakse rahastuse andmine ka õigusriigi ja muude Euroopa Liidu põhimõtete järgimisega, samuti seatakse suuremad piirangud sellele, kuidas saadud rahastust kasutada võib.
Eelkõige on muudatused murettekitavad Poolale ning Ungarile, mis on ühtekuuluvuspoliitika suured tulusaajad, kuid on demokraatlike standardite ja õigusriigi küsimustes Brüsseliga vastuollu sattunud. Seejuures on Poola ka hoiatanud, et Euroopa Liidu rahastuse sidumine kohtusüsteemi sõltumatusega tekitaks "tohutuid probleeme" ning rikuks riigi suveräänsust.
Reformi täpsed detailid on alles läbirääkimisfaasis, kuid diplomaadid ning ametnikud ootavad selle tulemuseks rahastuse suunamist Poolalt, Tšehhilt, Ungarilt ning Baltimaadelt lõunapoolsetele riikidele nagu Itaalia, Hispaania, Kreeka ning isegi osale Prantsusmaa regioonidest.