Majandussuhete üheks aluseks on ka meie elanike võimalikult vaba liikumine, sest iganädalaselt liigub Eesti ja Soome vahet tuhandeid inimesi, kelle sissetulekud, ning ka heaolu sõltub otseselt võimalusest liikuda kahe riigi vahel,
ütles Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts pressiteates.
Teised riigid on maandanud viirusest tulenevaid terviseriske läbi kohustusliku testimise, mis on võimaldanud inimeste ja kaupade vaba liikumist juhul, kui on täidetud teatud kriteeriumid. "Ka Soome võiks minna sama teed, kus negatiivse testi tulemusega on võimalik riiki siseneda ja seal täita näiteks tööülesandeid või viibida ärireisil," ütles Palts ning kutsus riikide valitsusi üles koostööle, et rangeid piiranguid vältida.
Kirjas riigijuhtidele rõhutavad kaubanduskojad, et Soome seatavad piirangud on liiga karmid ning need seavad põhjendamatult ohtu paljude inimeste ja ettevõtete igapäevategevused ning majandusliku toimetuleku. Kojad toovad pöördumises välja, et riikide koostöös on võimalik vähendada terviseriske ka nii, et samaaegselt tagatakse majanduse jätkuv toimimine.
"Üheks kiiresti lahendamist vajavaks probleemiks on ka see, et Eesti ja Soome pole senini suutnud kokku leppida testimise vastastikuse tunnustamise ja tõendamise protseduurides. See on muidugi kahetsusväärne ja vajab kohest reageerimist," ütles Palts ning lisas, et praegu teeb teste mõlemas riigis suures osas sama ettevõte, kasutades ka samasuguseid akrediteerituid metoodikaid.
Kojad pakuvad võimaliku parima lahendusena süsteemi, kus Soome reisida sooviv inimene peab esitama enne reisi reisifirmale negatiivse PCR-testi tõendi, mis peab olema tehtud mitte varem kui 48 tundi enne reisi. Sama lahendust kasutavad ka mitmed teised riigid Euroopa Liidus. Lisaks märgivad kojad, et transpordiettevõtted on valmis tagama, et kehtestatakse testimise nõue ning kontrollitakse vastavaid dokumente.