"Lisaks sellele tuleks arvestada euro nõrgenemise kaudse efektiga, kuna selle tulemusel peaks paranema mitmete meie kaubanduspartnerite majandusolukord euroalal, mis mõjub Eesti ekspordile soodsalt," ütles Mertsina panga kommentaaris. Küll aga avaldab Venemaa majanduskriis osadele Eesti kaubanduspartneritele, eelkõige Lätile, Leedule ja Soomele, negatiivset mõju ning pärsib sellega nende impordinõudlust, lisas ta.
"Euro nõrgenemine parandab teoorias euroala ekspordi hinnapõhist konkurentsivõimet, panustab sellega majanduskasvu ja aitab töökohti luua," ütles Mertsina. Samas muudab see sisseostetud kaubad ja teenused tema sõnul kallimaks. Eesti ettevõtete tootmises kasutatavatest sisenditest on imporditud üle 60 protsendi. Maailmaturul valdavalt dollaris kaubeldav nafta ja sellest toodetav kütus kallineb euros.
Kuna euroala jooksevkonto on tugevas ülejäägis, oleks majanduskasvu ergutamiseks tarvis suurendada ka investeeringuid. Investeeringud paranevad aga koos kindlustunde paranemise ja nõudluse suurenemisega. "Nõrgem euro on küll toeks eksportijatele, kuid kui välisnõudlus püsib veel lähiajal nõrk, peavad euroala riigid pingutama rohkem struktuurireformidega, et oma majandust konkurentsivõimelisemaks ja tootmist efektiivsemaks muuta," ütles ta.
"Mitmed Euroopa aktsiaturud on kasvanud sel aastal USA omadega võrreldes märgatavalt kiiremini. Kui euroala majandustingimused paranevad, suureneb tõenäoliselt veelgi kapitali liikumine Euroopa aktsiatesse," ütles ta. Tugevamas välisvaluutas teenitud tulude konverteerimine eurosse aitab parandada ettevõtete bilansse, mis toetab euroala ettevõtete aktsiahindade tõusu. Juba praegu on paljud Euroopa ettevõtted valuutariski maandamise abil alandanud oma toodete hindu välismaal ning tõstnud dollaris nomineeritud hindu.
Euro kurss dollari suhtes on aastases võrdluses langenud praeguseks 24 protsenti. Kuna ühisraha on teiste kaubanduspartnerite valuutade suhtes vähem nõrgenenud, siis kaubandusega kaalutud vahetuskursi kukkumine on olnud 14 protsenti.