Reinsalu rõhutas, et Eesti loodab kokkuleppe saavutamist praegu kestvatel Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi tulevikuleppe kõnelustel.
Üleminekuperioodi lõpp toob kaasa muutusi Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vahelistes suhetes alates 1. jaanuarist 2021 nii või teisiti, seda ka leppe sõlmimise korral. Seega tuleb võimalikult hästi ja aegsasti valmistuda.
Kui üleminekuperioodi kestel on suhted üldjoontes toiminud endistviisi, siis alates 1. jaanuarist 2021 saavad muutused olema märkimisväärsed,
ütles välisminister.
„Ühendkuningriik lahkub 1. jaanuarist nii Euroopa Liidu siseturult kui ka tolliliidust, lõpeb isikute vaba liikumine, mis toob kaasa muudatusi nii reisimisel, kaupade ja teenuste kaubanduses, sotsiaalkindlustuses, andmevahetuses, transpordis kui ka paljudes teistes küsimustes."
2021. aasta alguses tuleb arvestada tõrgete ja suurema ajakuluga nii piiriületusel, pakkide tellimisel kui ka kaubavahetuses. „Olukord on uus kõigile osapooltele, kuna esmakordselt ühendab endine liikmesriik end lahti Euroopa Liidu süsteemidest ja varasemad taolised kogemused puuduvad,“ sõnas Reinsalu.
Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vahel kokkuleppe saavutamine vähendaks muutuste ulatust teatud valdkondades. Lähiajal peaks seega saama selgeks, kas sellise kokkuleppeni jõutakse ning siis saab anda muudatustest täpsema ülevaate.
Eesti ja Ühendkuningriigi kahepoolsed suhted seisavad laiematel alustel kui Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi koostöö. „Eesti välispoliitiline prioriteet on tugevdada tihedaid ja sõbralikke suhteid Ühendkuningriigi kui Eesti ühe olulisema partneriga nii kaitse-, julgeoleku, välispoliitika kui ka paljudes teistes küsimustes“ rõhutas Reinsalu. „Tänavu augustis kiitis Vabariigi Valitsus heaks Eesti ja Ühendkuningriigi suhete arendamise memorandumi ja tegevuskava. Järgmise aasta 26. jaanuaril tähistame saja aasta möödumist Eesti ja Ühendkuningriigi diplomaatiliste suhete sisseseadmisest."
Olulisemad muudatused Eesti elanikele
Lühiajaline reisimine Ühendkuningriiki (kuni kuus kuud järjest) on ka peale 1. jaanuari endiselt viisavaba. Alates 1. jaanuarist on vaja kaasa võtta pass, mis peab olema kehtiv kuus kuud peale Ühendkuningriigist lahkumist. Oluline on sõlmida tervisekindlustus, sest Euroopa Liidu ravikindlustuskaart enam Ühendkuningriigis ei kehti, samuti ei kehti Euroopa Liidus välja antud lemmikloomapass. Ka võivad kehtestuda rändlustasud, kaupade väljaviimisel tollimaksud või nõue kaup deklareerida.
Töötamiseks tuleb taotleda tööviisa ning õppimiseks, mis kestab kauem kui kuus kuud õpilasviisa, vastavalt UK immigratsiooniseadusele punktisüsteemi alusel. Ühendkuningriigi kodanikud peavad Euroopa Liitu elama või tööle asumiseks samuti taotlema elamis- või tööluba.
UK turuga seotud ettevõtjatel tuleb arvestada, et alates 1. jaanuarist ei ole Ühendkuningriik enam Euroopa Liidu siseturu ega tolliliidu liige. Seega kehtestub tollirežiim kõigile kaupadele, mis liiguvad Ühendkuningriigist Euroopa Liidu tolliterritooriumile ja vastupidi. Alates 1. jaanuarist 2021 peab Euroopa Liidu ettevõtetel, kes tahavad Ühendkuningriiki eksportida või sealt importida, olema tolliformaalsuste jaoks ettevõtjate registreerimise ja identifitseerimise (EORI) number. Muutuvad päritolunõuded, käibemaksu reeglid ja aktsiisid.
Lisainfot saab välisministeeriumi kodulehelt.
Ettevõtjatele suunatud info muudatuste kohta seoses käibemaksu, muude maksude, tollivormistuse, aktsiiside jms: www.emta.ee/et