Uuringu kohaselt toetavad seda ettevõtlusharidus ja innovatsioon ning alustavaid ettevõtteid toetav ettevõtluskeskkond, teatas ministeerium. TalTechi ärikorralduse instituudi uuringujuht Sirje Ustav tõi välja, et 2023. ettevõtluskeskkonna koondskoor asetab Eesti väga väärikale kuuendale positsioonile. Euroopa riikidest jääb veidi ettepoole vaid Leedu. „Midagi on Eestis tehtud väga hästi. Loodame, et see trend ka jätkub,“ sõnas Ustav.
Teadus- ja arendustegevus on ettevõtluse ökosüsteemi oluline ehituskivi
Raportis analüüsitakse ettevõtlushariduse ja -oskuste olulisust. Kuigi teadlikkus ettevõtluspädevustest on Eestis paranenud, on olulisi piirkondlikke erinevusi. Põhja- ja Lõuna-Eestis on ettevõtlusega alustamine lihtsam tänu tugevatele tugi- ja inkubatsiooniprogrammidele. Kirde-Eestis tajutakse aga ettevõtlusvõimalusi jätkuvalt piiratumalt.
Uuringu tulemusi käsitlevas vestlusringis osalenud majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnas, et teadus- ja arendustegevus on ettevõtluse ökosüsteemi oluline ehituskivi, mis teenib innovatsiooni ja ettevõtete ekspordi konkurentsivõimet ning vajab seetõttu kindlasti enam tähelepanu.
„Kui me tahame ühiskonnana jõukamaks saada, peame suunama fookuse kõrgema lisandväärtusega toodete ja teenuste loomisesse ja nende eksporti,“ ütles majandus- ja tööstusminister.
Samuti aitab ministri sõnul ettevõtlushoiakute paranemisele kaasa lihtne ettevõtluskeskkond, kus on vähe halduskoormust. „Ettevõtjate halduskoormuse vähendamiseks oleme teinud olulisi samme, leppides valitsuses kokku ülemineku andmepõhisele aruandlusele, et praegusest 400 erinevast aruandest saaks tulevikus üks. Juba järgmise aasta jooksul saame kokku tõmmata 90 protsenti andmete esitamise mahtu, vähendades praegust 8100 andmevälja 90 väljale. GEM-i uuring näitab, et Eesti on ettevõtluskeskkonna lihtsana hoidmises edukas, kuid konkurentsis püsimiseks tuleb selle nimel tööd jätkata,“ toonitas Keldo.
Vaja on vähendada piirkondade vahelist ebavõrdsust
Ettevõtluskeskkonna arenguks on Sirje Ustavi sõnul vajalik vähendada piirkondade vahelist ebavõrdsust. Näiteks on suurenenud hirm läbikukkumise ees, mis on kasvanud alates 2017. aastast koguni 56 protsenti. Seda keskkonnas, kus enam kui 70 protsenti vastajatest usub, et edukatel ettevõtjatel on ühiskonnas kõrge staatus.
Raportist leiab ka ekspertide arvamused valitsuse toetuste ja maksupoliitika mõjust ettevõtlusaktiivsusele. Samuti toob raport välja, et rohepöörde toetamine ja piirkondliku arengupoliitika elluviimine on järgmistel aastatel äärmiselt olulised. Vaatamata viimaste aastate väljakutsetele näitavad Globaalse Ettevõtlusmonitori 2023. a tulemused, et Eesti ettevõtlusmaastikul on endiselt palju potentsiaali kasvada ja arendada uusi innovaatilisi lahendusi. „Meie valitsuse ja sidusrühmade roll on pakkuda tuge, mis võimaldaks kõigil ettevõtjatel oma potentsiaali täielikult realiseerida, olenemata sellest, kus nad Eestis tegutsevad,“ ütles Ustav.