"Me ei sea mingeid piiranguid kestusele, kui mitu päeva võivad [reisijad] rändlusteenuseid kasutada ilma lisatasudeta. Samas me oleme otsustanud seada kindlad kaitsemeetmed residentsuse osas," ütles Euroopa Komisjoni digitaalse ühisturu volinik Andrus Ansip pressikonverentsil.
Ajalise piirangu asemel soovitab komisjon nüüd maksustada neid, kes kasutavad telefoni välismaal tunduvalt rohkem kui kodumaal. Sellistel juhtudel võtavad operaatorid kasutajatega ühendust ja võivad kehtestada madala lisatasu, mis oleks komisjoni ettepanekul maksimaalselt 0,04 eurot kõneminuti eest, 0,01 eurot SMS-i eest ja 0,0085 eurot megabaidi eest. Samuti tahetakse mobiilioperaatoritele anda õigus tühistada SIM-kaardid, mida kasutatakse üksnes välismaal.
Sellised piirangud ei laieneks inimestele, kellel on püsivad sidemed oma päritoluriigiga. Näiteks ei tohiks piirata inimeste rändlusteenuste tarvitamist, kes teevad piiriülest tööd; elavad välisriigis, kuid viibivad tihti kodus või ka üliõpilasvahetuses viibivatele tudengitele.
Komisjoni ettepanekud saadetakse nüüd Euroopa Liidu liikmesriikidele arutamiseks ja need tahetakse kasutusele võtta järgmise aasta 15. juunist. Komisjon võtab lõpliku ettepaneku vastu 15. detsembriks 2016, kuulates ära Euroopa sideameti, liikmesriikide ja kõigi huvitatud poolte arvamuse.
Euroopa Komisjon avalikustas esialgse rändlustasude kaotamise plaani möödunud aasta alguses. Kui komisjon avaldas septembri alul kava detailid, pälvisid need tarbijate esindusorganisatsioonide teravat kriitikat, sest rändlustasude vabadus oli piiratud 90 päevaga aastas, vahendas BNS.