Juncker: finantssektor peab juhtima jätkusuutliku majandusarengut
"Kliimamuutusega võitlemiseks peab finantssektor juhtima üleminekut keskkonnasõbralikule majandusele ja tegema meie liidust ülemaailmsel tasandil jätkusuutlikute investeeringute sihtkoha," ütles Juncker Brüsselis toimunud jätkusuutliku rahastamise konverentsil.
"Parim tasuvus investeeringule on tervislik planeet ja majandus," lisas president.
Juncker rääkis, et ajal, mil Euroopa majandused on taastumas liidu ajaloo rängeimast rahanduskriisist, peab põhjalikult muutma finantssüsteemi ja ka kultuuri, et need keskenduks enam tulevikule. Kriisi põhjusena tõi president seejuures välja finantssektori kalduvuse mõelda lühiajalisele persepktiivile, mitte kasumile ja jätkusuutlikusele pikemas plaanis.
Ta märkis, et muutus finantssektoris teeks Euroopa majanduse ja finantssektori vastupidavamaks riskidele tulevikus, eriti keskkonna- ja kliimamuutusest tulenevatele riskidele.
Märtsis tutvustas Euroopa Komisjon tegevuskava, millega tahetakse edendada jätkusuutlikku rahastamist, mis toetab keskkonna- ja sotsiaalseid eesmärke.
Kava näeb ette Euroopa Liidu ülese klassifitseerimisüsteemi ehk taksonoomia loomist, millega määratletakse, millised meetmed ja investeeringud on jätkusuutlikud ja edendavad Euroopa Liidu ja Pariisi kliimaleppe eesmärke.
Taksonoomia loomine on komisjoni ametnike sõnul vajalik, kuivõrd praegu on investorite jaoks ebaselge, millised meetmed neid eesmärke edendavad, ning kuna on laialt levinud niinimetatud greenwashing ehk toodete või teenuste turustamine keskkonnasõbralikena, ehkki need seda ei ole.
Komisjoni ametnike sõnul ei näe plaan ette uute maksude ja regulatsioonide kehtestamist ettevõtetele, ehkki uuritakse võimalust muuta pankade kapitalnõudeid ja integreerida jätkusuutlikkus pankade usaldatavusnõuetesse.
Samuti tutvustatakse tegevuskava raames investoritele kohustust edendada keskkonnaalaseid ja sotsiaalseid eesmärke ning nõutakse neilt investeerimisel andmete avalikustamise reeglite pingsamat järgimist. Komisjoni teatel on see vajalik, kuna praegu ei ole selge, kas tehtud investeeringud on tegelikult jätkusuutlikud, kuivõrd seda väidetakse sageli ilma asjakohaste andmete piisava avalikustamiseta.