Kisel: energiasektori areng sunnib mõtlema maksumuudatustele
"Tänased poliitikategijad peavad juba hakkama mõtlema sellele, et kuidas muutused energiaturul hakkavad mõjutama riigieelarvet, kuidas peaks muutma sel juhul riigi energiapoliitikat või riigi maksupoliitikat, et tasakaalustada vähenevaid tulusid," ütles Maailma Energeetikanõukogu Euroopa piirkonna juht Kisel BNS-ile.
"Kui vaatame potentsiaalseid muutusi, mis turul on tekkimas, siis see mõju võib avalduda kuskil viie kuni kümne aasta pärast. Selleks, et luua stabiilset investeerimiskeskkonda peaks riik olema selleks valmis juba kuskil kahe-kolme aasta pärast," rääkis teisipäeval Euroopa Komisjoni Eesti esinduse korraldatud seminaril esinenud Kisel.
Kisel viitas arengutele, kus üha rohkem luuakse autonoomseid, riigi üldisest elektrivõrgust eraldatud võrke ning rajatakse elektri väiketootmisvahendeid. Samuti on kasvamas elektriautode osakaal, millelt aga ei laeku kütuseaktsiisi, mis aga on üks teede korrashoiu põhilisi rahastamisallikaid. Lisaks võivad energeetikasektori arengud hakata mõju avaldama ka ressursi- ja käibemaksu laekumistele, selgitas Kisel.
Euroopa Komisjoni Eesti esinduse korraldatud konverentsil "Pariisi kliimakokkulepete mõju Eestile" osalesid ka keskkonnaminister Marko Pomerants, Euroopa Komisjoni kliimameetmete peadirektoraadi peadirektor Jos Delbeke, Rahvusvahelise Energiaagentuuri Maailma Energiaülevaate vanemanalüütik Marco Baroni ning Kisel Maailma Energeetikanõukogust.