Suur osa Kesk- ja Ida-Euroopa riike on jäänud keskmise sissetuleku lõksu (ingl k middle income trap). Teisisõnu rajati 90ndatel majandus allhankele - Baltikum Skandinaavia turule, Kesk-Euroopa Saksamaale - millega seati lagi tootlikkuse kasvule.
Eesti on keskmise sissetuleku lõksust üllatavalt hästi välja murdmas - uusi kiirekasvulisi ja kõrget lisandväärtust loovaid ettevõtteid tekib rohkem kui kunagi varem. Lootma ei saa jääda siiski vähestele tehnoloogiafirmadele, ettevõtted peaksid üldisemalt sihtima tootlikkuse kasvu.
Laias laastus saab väikefirma juht ettevõtte tootlikkust kasvatada kolmel viisil
- Keskenduda kõrgema lisandväärtuse pakkumisele - kas saab panustada tootearendusse ning kasvatada seeläbi käivet?
- Mõelda läbi välised protsessid ehk oma allhankijad - kas nad on innovatiivsed ja efektiivsed?
- Mõelda läbi ettevõttesisesed protsessid - kas juhtimissüsteem on kaasaegne ning administratsioonile kuluv ressurss on mõistlik?
Uut moodi allhankijad
Tarnijate strateegiline valimine on väikefirmadel harva päevakorral ning tavaliselt otsustab väikefirma allhanke üle hinna alusel. Samas võib mugavustsoonis tegutsemine kalliks maksma minna. Tehnoloogia areng ja idufirmade pealekasv tähendab, et uute tarnijate otsinguil tasub koduõuelt vähe kaugemale vaadata. IKT võidukäik loob selleks vajalikud tingimused ja igas valdkonnas omad lahendused.
Näiteks võib üks raamatupidaja endiselt nõuda ajast ja arust paberdokumente, samas kui teine teenusepakkuja on loonud juhiga suhtlemiseks paberivaba töökorralduse. Eesti ettevõte Fractory pakub aga kaasaegset võimalust, kuidas leida kiiresti CNC pinkidel toodetavate komponentide hinnad ja tarnijad.Sarnaselt on ERPLY loonud Inventory.com platvormi, kust saab soetada väiketootjate laojääke tervest Euroopast. Kokkuvõttes võimaldab IKT areng leida nii parema tehnoloogia kui disainiga allhankijaid, ent samamoodi hoida kulusid kokku uudsete ärimudelite tulemusena.
Sisemised protsessid digitaalseks
Ettevõtte siseste protsesside optimeerimine tähendab igapäevaste tööülesannete ülevaatamist ja parendamist. Väikefirmade protsesside juhtimiseks on loodud juba mitmekülgseid rakendusi. Näiteks saab väiketootja projekte juhtida Trellos, müüki Pipedrive’s ja tootmisprotsessi Katanas. Ettevõtte siseste protsesside parendamine annab tagasihoidlikuma produktiivsuse kasvu kui tootearendus, ent pikas perpsektiivis on efekt kumuleeruv - näiteks paar tundi ajavõitu iga nädal säästab aastas üle 100 tunni.
Sarnaselt on väikefirmal võimalik kaasajastada oma finantsinfosüsteemi, kusjuures sellest tekkiv kasu pole vaid ajaline. Alustuseks tuleb mõelda, kuidas vähendada sõltuvust Excelistst ning panna koos laulma erinevad rakendused - nt raamatupidamistarkvara, eelarvete ja rahavoogude juhtimise moodul, kliendihaldus, lao- ja kassasüsteemid jne. Sellise lahenduse kasutuselevõtt vähendab tüütut käsitööd, parandab info nähtavust ja lubab infoliikumise viia reaalaega. Edu ei ole teadupärast murranguline nähtus, vaid paljude väikeste otsuste koguprodukt. Seega tasub juhil mõelda protsesside optimeerimisele ning otsuste tegemiseks vajaliku info kättesaadavuse parandamisele. Ettevõtte finantsinfosüsteemi 21.sajandisse toomine on seda laadi muudatuse nurgakivi.
BudgetMatador on veebipõhine töövahend juhtidele, mis aitab rahal sarvist haarata.
Tutvu äpiga ja lae alla tasuta e-raamat "Kuidas siduda oma eelarved tulude-kuludega"