Luminor: ehitushindade tõus paneb ehitama väiksemaid maju
„Näeme oma statistikast, et inimesed on hakanud ehitama väiksemaid maju. Eelkõige on otsust mõjutanud ehitus- ning energiahindade tõus,“ ütles Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane. „See on ka mõistetav, sest väiksemat maja on odavam kütta ning kui arvestada praeguseid ehitushindu, siis mõnevõrra väiksema maja planeerimine võib kokku hoida kümneid tuhandeid eurosid,“ lisas ta.
Rebase sõnul oli panga andmete järgi eelmisel aastal ehitatud keskmise eramaja suurus 160 ruutmeetrit. „Tänavu näeme, et inimesed on hakanud ehitama keskmiselt 10 ruutmeetrit väiksemaid maju. Kui see rahasse arvestada, siis sisuliselt tähendab see 1600 eurose ruutmeetrihinna juures 16 000 eurot kokkuhoidu,“ selgitas ta. Luminori eraisikute panganduse juhi sõnul ei kompenseeri see küll ehitushindade kallinemist, kuid annab märgatava kokkuhoiu, mida on võimalik kasutada näiteks oma unistuste kodu sisustamiseks.
„Inimesed, kel on väga suur soov endale maja ehitada ning ei soovi oma unistusi edasi lükata, leiavad nutikaid lahendusi ja võtavad ehituse ette ka praegusel ajal. Seejuures on üha rohkem levinud ka näiteks 100–120 ruutmeetrised kompaktsed majad. Selliste majade puhul on kokkuhoid ehitushinnas eriti märkimisväärne ning loomulikult on võrreldes keskmise majaga rahakotisõbralikumad ka tulevased kommunaalkulud,“ rääkis Rebane. Tema sõnul on üha haruldasemad majad, mille pindalaks planeeritakse 200 ruutmeetrit või rohkem.
Panga tellitud kevadisest uuringust selgus, et lausa pooled vastanuist soovivad vanemas eas elada oma majas. Teisalt panga eelmise aasta kodulaenude statistika järgi ehitas oma maja vaid üks laenusaaja kümnest.