23.02.2018 Reede

Mertsina: ehitussektori probleemideks on tööjõupuudus ja hinnakasv

Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina hinnangul on Eesti ehitussektori suurimateks probleemideks tööjõupuudus, ehitushindade kasv ning materjalide ja teenuste pikenenud tarneajad.

"Ehitussektori lähiaja väljavaade on küll hea, kuid probleemiks on materjalide ja teenuste pikenenud tarneajad, eriti hooneehitustöödel. Samuti on üha süvenevaks murekohaks tööjõupuudus ja ehitushindade kasv. Ehitusettevõtete hinnangul on tööjõupuudus üha suuremaks takistuseks nende tootmise kasvatamisel, samas kui nõudlust peetakse juba pikemat aega üha väiksemaks probleemiks," ütles Mertsina pressiteate vahendusel.

"Vabade töökohtade arv on ehituses küll järsult suurenenud, kuid see jääb alla kriisieelsetele buumiaastatele. Samuti jäi möödunud aastal ehituses vabade töökohtade määr alla Eesti keskmist," lisas ta.

Statistikaamet teatas 23. veebruaril, et esialgsetel andmetel ehitasid Eesti ehitusettevõtted möödunud aastal Eestis ja välisriikides kokku 2,5 miljardi euro eest, mida oli 18 protsenti rohkem kui 2016. aastal; vaid Eesti ehitusturgu arvesse võttes kasvas ehitusmaht 23 protsenti.

Hooneid ehitati  möödunud aastal 1,6 miljardi ja rajatisi 846 miljoni euro eest. 2016. aastaga võrreldes ehitati hooneid 14 protsenti ja rajatisi enam kui neljandiku võrra rohkem.

Mertsina sõnul on rajatiste ehituse kiire kasvu taga on suurenenud riigitellimused. "Valitsemissektori investeeringud taristusse tegid möödunud aastal tugeva tõusu. Sel aastal peaks valitsemissektori investeeringute kasv küll aeglustuma, kuid nende osakaal SKP-s peaks isegi suurenema," märkis ta.

Möödunud aasta lõpu seisuga oli riik teinud Eestile 2014–2020 aastateks eraldatud Euroopa Liidu struktuurivahenditest väljamakseid 18 protsendi ulatuses, kuid kohustusi oli võetud juba oluliselt rohkem. Seega peaks lähiajal EL-i rahade mõju valitsemissektori investeeringutes suurenema.

Mertsina hinnangul on Eesti elanike soov soetada endale eluase järgneva aasta jooksul küll mõnevõrra nõrgenenud, kuid see on jätkuvalt kõrge ning näitab tema arvates vähemalt lähiajal tugeva nõudluse püsimist.

"Samuti aitavad eluaseme soetamisele kaasa kiire palgakasv ja madalad intressimäärad. Meie hinnangul hakkab Euroopa Keskpank oma baasintressimäärasid tõstma järgmise aasta teisest kvartalist. Euribor hakkab küll tasapisi tõusma, kuid see peaks veel lähiajal jääma piisavalt soodsaks," lisas Swedbanki peaökonomist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255