Majanduse järsk ja ootamatu seiskumine koos endiselt kestva määramatusega tähendab, et järsult on vähenenud paljude ettevõtete ja inimeste sissetulekud," ütles Pangaliidu juhatuse esimees Erki Kilu pressiteates.
Mõistame inimeste vajadust leida kiiresti kulude kokkuhoiu võimalusi ja otsime koos nendega lahendusi, seepärast pakuvadki Eesti pangad hättasattunutele tavapärasest soodsamatel tingimustel maksepuhkust," märkis ta ja lisas, et abi on ka riigi poolt Kredexi vahendusel pakutavast toest ja töötukassa meetmetest.
Pangad on liidu teatel kriisiolukorras lahenduste pakkumisel võimalikult paindlikud. Maksepuhkust saab taotleda nii ettevõtete laenude, eluasemelaenude, liisingu kui ka tarbimisfinantseerimise lepingute puhul.
Maksepuhkuse pikkus on eluasemelaenude puhul kuni aasta, liisingu ja tarbimisfinantseerimise lepingute puhul kuni pool aastat. Eriolukorra tõttu on pangad lihtsustanud maksepuhkuste taotlemist ja võimaldavad seda tavapärasest soodsamatel tingimustel.
Eluasemelaenude puhul on maksepuhkuse vormistamine tasuta ja muid lepingutingimusi reeglina ei muudeta. Enamasti saab maksepuhkust laenu põhiosa maksetele, intressi peab aga edasi tasuma.
Kui inimene või ettevõte on aga ajutiselt täiesti maksejõuetu, võib tulla kõne alla ka puhkus intressimaksete osas. Pangad annavad kliendile nõu parima lahenduse leidmiseks.
Keerulisse majanduslikku olukorda sattunud ettevõttel või eraisikul soovitab Pangaliit pöörduda oma panga kliendihalduri või klienditeeninduse poole kindlasti enne võlgnevuste tekkimist, et leida võimalikult kiiresti lahendus probleemide ennetamiseks.
Samas ei ole Kilu sõnul mõistlik laenupuhkust taotleda lihtsalt igaks juhuks, kui sissetulekutega probleemi ei ole, kuna maksepuhkus lükkab edasi laenu lõplikku tasumist.