Uusi märgiseid kasutatakse esialgu neljas tootekategoorias – külmkapid ja sügavkülmikud, nõudepesumasinad, pesumasinad ning telerid ja muud välismonitorid, teatas Euroopa Komisjoni esindus Eestis.
Lambipirnide ja sisseehitatud valgusallikaga lampide uued märgised võetakse kasutusele 1. septembril ning muude toodete jaoks on uued märgised kavas kasutusele võtta lähiaastatel.
Kuna üha enam tooteid kuulub praegusel skaalal energiaklassi A+, A++ või A+++, on kõige olulisem muutus tagasipöördumine lihtsama A–G skaala juurde. See skaala on rangem ja seatud nii, et esialgu kuuluvad ainult vähesed tooted energiaklassi A.
Nii jääb ruumi tulevikus energiatõhusamaid tooteid lisada. Kõige energiatõhusamad praegu turul olevad tooted saavad nüüd tavaliselt märgise B, C või D. Märgisele lisatakse mitu uut elementi, sealhulgas QR-link ühtsele Euroopa Liidu (EL) andmebaasile, mis võimaldab tarbijatel toote kohta rohkem teavet saada.
"Algne energiamärgis on olnud väga edukas, säästes Euroopa keskmisele majapidamisele mitusada eurot aastas ning motiveerides ettevõtteid investeerima teadus- ja arendustegevusse. Veebruari lõpuni kuulus üle 90 protsendi tooteid energiaklassidesse A+, A++ või A+++," ütles energeetikavolinik Kadri Simson pressiteates.
Tema hinnangul on uus süsteem tarbijatele selgem ja tagab, et ettevõtted jätkavad uuendustega ja pakuvad veelgi energiatõhusamaid tooteid.
See aitab vähendada ka kasvuhoonegaaside heidet,
lisas Simson.
Uue märgise kujundus on samuti selgem ja ajakohasem. Sarnaselt eelmiste märgistega näitavad muudetud klassifikatsiooniga märgised enamat kui ainult energiatõhususe klassi. Näiteks pesumasina puhul annavad need kiire ülevaate standardprogrammi korral mõõdetud näitajatest – veekulu liitrites pesutsükli kohta, tsükli kestus ja energiatarbimine.
Veel üks oluline muutus on uute märgiste ülemisse paremasse nurka lisatud QR-kood. QR-koodi skaneerides saavad tarbijad tootemudeli kohta lisateavet – sõltuvalt seadmest näiteks andmeid toote mõõtmete, eriomaduste või testimistulemuste kohta.
Kõik EL-i turul olevad seadmed tuleb registreerida uues EL-i energiamärgisega toodete andmebaasis (EPREL), mis hõlbustab tulevikus sarnaste toodete võrdlemist.
Täna jõustuvad ka uued ökodisaini eeskirjad, millega kehtestatakse uued energiatõhususe miinimumnõuded, tagatakse tarbijatele toodete parandamise õigus ja toetatakse ringmajandust.
Tootjad või importijad on nüüd kohustatud tegema terve rea olulisi varuosi – mootorid ja mootoriharjad, pumbad, amortisaatorid ja vedrud, pesutrumlid ja nii edasi – kutselistele parandajatele kättesaadavaks vähemalt 7–10 aasta jooksul pärast seda, kui mudeli viimane seade on EL-i turule lastud.
Ka lõppkasutajatele ehk tarbijatele, kes ei ole kutselised parandajad, kuid soovivad ise asju parandada, peavad tootjad mitme aasta jooksul pärast toote turult kõrvaldamist pakkuma teatavaid varuosi – iseparandamiseks sobivaid tooteid nagu uksed, uksehinged ja tihendid. Kõigi nende varuosade pikim tarneaeg on 15 tööpäeva pärast tellimist.
Euroopa energiamärgis on aidanud tarbijatel teha valikuid juba rohkem kui 25 aastat. Kogu EL-i hõlmavas Eurobaromeetri 2019. aasta uuringus kinnitas 93 protsenti tarbijatest, et nad tunnevad seda märgist, ja 79 protsenti kinnitas, et see on mõjutanud nende otsust selle kohta, millist toodet osta.
Koos ühtlustatud energiatõhususe miinimumnõuetega ehk ökodisainiga vähendavad EL-i energiamärgistuse eeskirjad igal aastal tarbijate kulusid hinnanguliselt kümnete miljardite eurode võrra, samal ajal tuues keskkonnale ning tootjatele ja jaemüüjatele kasu ka mitmel muul viisil.
Uue märgise energiaklassid lepiti kokku pärast põhjalikke konsultatsioone, millesse olid kaasatud nii sidusrühmad, liikmesriigid kui ka tootjad. Raammääruse kohaselt muudetakse lähiaastatel märgistust ka muudel tooterühmadel, sealhulgas trummelkuivatitel, kohtkütteseadmetel, kliimaseadmetel, toiduvalmistusseadmetel, ventilatsiooniseadmetel, tööstuslikel jahutus-külmutusseadmetel, ruumi- ja veesoojenditel ning tahkekütusekateldel.