2. märtsil toimuval konverentsil kõnelevad ka sisserändajad ise.
„Ajal, mil kogu Euroopa püüab pagulaskriisiga toime tulla, on Eesti saanud küllalt vaikselt ja rahulikult seda kõrvalt vaadata – meile ei taha keegi tulla. Miks? On see hea või halb?“ ütles Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esimees, ettevõtja Jüri Käo. Tema sõnul väheneb tööealiste inimeste arv Eestis pöördumatult ning enam pead liiva alla peita ei saa.
„Praeguse rahvastikuga me riiki kaua ülal pidada ja meie kõigi heaolu suurendada ei suuda. Mingi hetk, ja see hetk saabub üsna pea, peame oma piire senisest rohkem avama neile, kes võiksid siin töötada ja väärtust luua. Kuid juhitud tööränne ja piiride avamine ei ole üks ja sama,“ lisas Käo.
Konverentsil otsitakse muu hulgas vastuseid küsimustele: Keda me siia tegelikult vajame? Kuidas me nad üles leiame? Miks inimesed üldse peaksid tahtma Eestisse tulla?
Oma kogemusi ja õppetunde välistööjõuga jagavad Swedbanki Balti panganduse juht Priit Perens, ISS Eesti tegevjuht Madis Kase ja G4S juhatuse esimees Priit Sarapuu. Sellest, kuidas nad tunnevad end välismaalasena Eestis, räägivad IT talent Carlos Johnson, vabakutseline ajakirjanik Stuart Garlick ja Venemaa kodanikuaktivist Jevgenia Tširikova.
Konverentsil esinevad veel Tartu Ülikooli majandusteaduskonna professor Raul Eamets, Teleporti omanik Sten Tamkivi, ajaloolane ja mõjukas ühiskonategelane David Vseviov, Dublini majandus- ja sotsiaaluuringute instituudi teadur Merike Darmody ja immigratsionispetsialist Jeannie Melville.
Valitsuserakondade debatis kõnelevad Kristen Michal (Reformierakond), Margus Tsahkn (IRL) ja Jevgeni Ossinovski (SDE). Avaettekande teeb peaminister Taavi Rõivas.