"Eelmisel suvel seadustas riigikogu järgnevateks aastateks mitmes tööstusvaldkonnas aktsiisitõusud graafikuna ette ära. See oli positiivne, sest maksumuudatused mõjutavad äri, tööhõivet, tarbimist ja seaduslikku turgu olulisel määral. Ettenähtavus ning prognoositavus on seetõttu äärmiselt olulised," ütles assotsiatsiooni esimees Aili Herkel BNS-ile.
Tema sõnul lähtuti aktsiisitõusude suuruste fikseerimisel ilmselgelt ka maksu- ja tolliameti hinnangutest, kuna ebaseadusliku tubakaturu vastane võitlus on ameti prioriteet number üks nende nelja-aastases strateegias.
"Nüüd soovib valitsus oma otsuseid muuta ettevõtjate kahjuks olukorras, kus need on oma plaanides lähtunud riigikogu otsustest eelmise aasta juunis," kritiseeris Herkel. Ta tõi välja, et riigikohus on öelnud korduvalt – sealhulgas kurikuulsas kaevandamistasude asjas –, et ainuüksi poliitilised fiskaalkaalutlused ei ole piisavad õiguspärase ootuse suureks riiveks, mida maksutõusu kahekordistamine kahtlemata on.
"Jälgime suure murega, mis toimub," ütles Herkel.
Pärast raskeid aktsiisitõuse majanduskriisi ajal tõusis Herkeli sõnul ebaseaduslik turg kaks ja pool korda. "10-protsendine aktsiisitõus ületab kindlasti tarbija valuläve – oleme veendunud, et seda näitavad ka maksu- ja tolliameti enda hinnangud – ja suunavad tarbijaid ebaseaduslikule turule," sõnas ta. "Ent sama oluline on siin õiguspärase ootuse riive ja seetõttu on kahtlane, kas selline halb üllatus on lisaks sisulisele probleemsusele ka õiguslikult korrektne."
Peaminister Taavi Rõivase sõnul oleks alkoholi- ja tubaaktsiisi kiirema tõstmise korral tuleval aastal võimalik jätta ära kavandatav kütuseaktsiisitõus aastal 2019 ja kaaluda majutusteenuste käibemaksumäära järk-järgulist tõstmist.
See oleks tehtav juhul, kui meil oleks võimalik alkoholi ja tubakaaktsiisi tõsta 5 protsenti kavandatust kiiremini – kui alkoholiaktsiis tõuseks kavandatava 10 protsendi asemel tuleval aastal 15 protsenti ja tubakaaktsiis kavandatava 5 protsendi asemel 10 protsenti, rääkis Rõivas neljapäeval valitsuse pressikonverentsil.
Rahandusminister Sven Sester ütles, et ühe või teise aktsiisi tõstmine ennaktempos jääb maksu- ja tolliameti hinnangul raamidesse, millega ei kaasneks olukord, kus salaturg hüppeliselt tõuseks.