Ministeeriumi ruumilise planeerimise osakonna nõunik Kermo Mägi märkis ministeeriumi blogis, et praegu kulub planeeringust huvitatud isikul kehtiva planeeringu otsimiseks keskmiselt kuni tund aega ning ka siis ei pruugi kätte saada kõiki vajalikke materjale.
Uuest andmekogust on igaühel võimalik ühest kohast kiiresti kätte saada kõik kehtivad planeeringumaterjalid kas kaardi, pdf-i või töödeldaval kujul. Hinnanguliselt võtab uuest keskkonnast planeeringute leidmine aega sama palju, kui praegusest Tallinna planeeringute registrist ehk 5–15 minutit,
selgitas Mägi.
Rahandusministeeriumi arvutuste põhjal toimub eelduslikult 10 000 planeeringute otsingut aastas, lähtuvalt ehituslubade ja planeeringute arvust ja üldisest võimalikust huvist. Neist pea 3000 juhul edastatakse päring planeeringu leidmiseks kohalikule omavalitsusele. Suuremates omavalitsustes, kus kehtestatakse oluline osa Eesti planeeringutest, esitatakse päringuid võrreldes proportsionaalselt vähem, sest neil on loodud hästitoimivad avalikud planeeringute infosüsteemid. Seevastu väiksemad omavalitsused, kel sellised süsteemid puuduvad ja kel ei ole tagatud kõikide planeeringute avalik kättesaamine, peavad seetõttu vastama enamatele päringutele.
"Sõltuvalt päringu keerukusest võib vastamine aega võtta 10 minutist kuni kuue tunnini. Planeeringute andmekogu loomise tagajärjel peaks koormus omavalitsustele oluliselt leevenema ja senine päringute arv vähenema kuni 70 protsenti," märkis ruumilise planeerimise osakonna nõunik.
Andmekogu eesmärgiks on koondada kõigi Eestis kehtivate planeeringute ruumiandmed, et võimaldada tulevikus kõik vajaminevad planeeringud ühest kohast kätte saada. Kui planeeringud kaotavad kehtivuse, jäävad need keskkonda alles kehtetute planeeringutena.
Andmekogu on kõigile avalikult kättesaadav ning ennast tuvastama peavad ainult planeeringuandmete esitajad. Andmekogu võimaldab planeeringuandmeid ristkasutada ka teiste infosüsteemidega nagu näiteks maa-ameti rakendused ja ehitisregister.
Mägi sõnul teeb PLANK andmekogu suure hüppe edasi planeerimisvaldkonna digitaliseerimises, millega rahandusministeerium tegeleb. Järgmine samm on planeeringute digitaalse menetlemise süsteemi arendamine, mille kaudu saab ellu viia muudatused planeeringuprotsesside lihtsustamiseks, võimaldades planeeringute koostamisel keskenduda olulisimale – leida piirkonna jaoks sobivaim ruumilahendus.