16.11.2017 Neljapäev

Maksuameti hinnangul on Eesti riigi maksuauk 500 miljonit eurot

Maksu- ja Tolliameti (MTA) peadirektori Valdur Laidi hinnangul on Eesti riigi maksuauk orienteeruvalt 500 miljonit eurot ehk 7 protsenti kõikidest maksutuludest, ümbrikupalga maksmise vastases võitluses on maksulaekumist parandanud töötajate register.
Maksu- ja Tolliameti peadirektori Valdur Laidi hinnangul on Eesti riigi maksuauk orienteeruvalt 500 miljonit eurot ehk 7 protsenti kõikidest maksutuludest.
Maksu- ja Tolliameti peadirektori Valdur Laidi hinnangul on Eesti riigi maksuauk orienteeruvalt 500 miljonit eurot ehk 7 protsenti kõikidest maksutuludest. Foto: Postimees

"7 protsenti on maailma mastaabis ning Euroopa Liidu siseselt väga hea number. Eesti üldine maksukuulekus on hea, kuid 500 miljoni euroga saaks Eesti riigis väga palju häid asju ära teha," ütles Laid PwC konverentsil.

"MTA jaoks on oluline, et seadused oleks järgitud, kuid meie riigil läheb hästi vaid siis, kui ettevõtetel läheb hästi. Statistikaameti huvides on teha koostööd ettevõtetega, et maksutulu laekuks palju praegu, aga veel rohkemgi tulevikus," märkis MTA peadirektor.

Seejuures on Laidi sõnul MTA lühiajalisteks eesmärkideks ootuspärane ja kasvav maksude lugemine ning ausatele ettevõtjatele võrdse maksukonkurentsi tagamine ja maksuaugu vähendamine.

"Inimeste maksukuulekus ja maksumoraal sõltub peamiselt maksusüsteemi lihtsusest, rahaliste riskide olemasolust, inimeste hoiakutest, teadmistest, õiglusetajust ning suhtest maksuhalduri ja maksumaksja vahel. Ümbrikupalga vastu aitab ennekõike inimeste ja ettevõtete hoiakute muutus," ütles Laid.

Tööjõumaksude mittemaksmise ehk ümbrikupalga vastases võitluses on Laidi sõnul olnud abiks töötajate registri sissekanded, kuid samas on tekkinud osaline ümbrikupalga maksmine. "Töötajate register on kaasa toonud selle, et mingi osa makstakse ausalt ning töötajal on olemas sotsiaalkindlustus, kuid osa makstakse siiski ümbrikupalgana mustalt," märkis Laid.

"Ennekõike peab riik ise olema maksumoraali osas inimestele eeskujuks," lisas ta.

"Õiglusetunne, arusaamine ja kasvav tunne, et makse tasub maksta, ning arusaam, et üha enam Eesti inimesi ja ettevõtjaid käitub antud kontekstis ausalt, aitavad kaasa sellele, et ühiskonna maksukuulekus paraneb ning suureneb arusaam, miks makse makstakse, ja inimesel tekib soov seda teha ausalt ja õigesti," lisas ta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255