Mis on siseauditeerimise teenus ja milleks seda vaja on?
Võiks öelda, et kümme inimest kümnest arvab, et siseaudiitor on sama mis finantsaudiitor, kuid nii see siiski ei ole, kirjutab BDO Eesti riskijuhtimise projektijuht Merit Leib.
Merit Leib, riskijuhtimise projektijuhtFoto: BDO Eesti
Ainuüksi nende kahe ameti nimetuses on juba erisus, mil üks keskendub puhtalt finantsidele ja teine sisemistele protsessidele.
Siseaudiitori eesmärgiks on tagada asutuse juhtkonnale kindlustunne, et tehtavad otsused ja tegevused on õiged, kooskõlas õigusaktidega ning vastavuses ettevõtte poolt väljaantud juhenditele (sh emaettevõtte juhenditele).
Olulisel kohal on ka ettevõtte reaalse tegevuse vastavus seatud eesmärkidele, visioonile ja missioonile. Lisandväärtusena hindab siseaudiitor, kas ressursse on kasutatud säästlikult, tõhusalt, mõjusalt ning eesmärgipäraselt. Siseauditeermine lisab väärtust organisatsiooni tegevusele ning täiustab seda, ühtpidi kindlustandva ja teisalt nõuandva tegevusega.
Siinkohal ei tohi aga segamini ajada seda, et siseaudiitor aitaks justkui ettevõttel midagi välja töötada. Siseaudiitor ei tohiks võtta endale auditeeritavas majandusüksuses juhtimisvastutust, mil juhtimises osalemisest tulenevad ohud võivad olla nii suured, et ükski ettevaatusabinõu ei vähenda neid vastuvõetava määrani. Seega on oluline mõista, et siseaudiitor annab sõltumatu, kutsealaselt kompetentse, erialaselt pädeva hinnangu ettevõtte senisele tegevusele ja otsustele.
Kokkuvõtvalt on siseauditi üksuse eesmärgid järgmised (www.globaliia.org):
Analüüsida riske, mis võivad mõjutada asutuse tegevuse ja selle sisekontrollisüsteemi efektiivsust ning määrata saadud tulemuste alusel kindlaks oma siseauditialase tegevuse prioriteedid ja koostada tööplaanid
Tuvastada asutuse eesmärkide saavutamiseks rakendatud juhtimis- ja kontrollimeetmed, hinnata nende tulemuslikkust, säästlikkust ja efektiivsust ning avaldada arvamust nende piisavuse, töökindluse ja vajalikkuse kohta
Teavitada juhtkonda oma tähelepanekutest ja järeldustest ning vajadusel anda soovitusi olukorra parandamiseks, juhtimis- ja kontrollimeetmete täiustamiseks või uute rakendamiseks.
Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
MRPeasy on lihtsasti kasutatav ERP/MRP tarkvara väiketootjatele ja hulgikauplejatele (10-200 töötajat). Müük, ostud, ladu, tootmine, raamatupidamine – kõik ühes kohas!
Lahendab kompleksselt juhtimise arvestuse ja operatiivse arvestuse ülesanded, analüüsi- ning planeerimisülesanded, automatiseerib kaubandus-, finants- ja laooperatsioone.
ERP programmi Monitor tootmisettevõtetele. Monitor sobib kõige rohkem ettevõtetele, kes vajavad täielikku ERP süsteemi, mis sisaldab kõiki tööstusettevõttele vajalikke mooduleid.
TAAVI Majandustarkvara on Eesti turul olnud juba üle 20 aasta, mille jooksul on kasutajate arv kasvanud üle 1500. Tarkvara on mõeldud igasuguses suuruses ettevõtetele.
KMD INF ja firmaautode käibemaks majandustarkvaras TAAVI Finants. Taavi Tarkvara on alati kaasas käinud pidevalt muutuva seadusandlusega ning viinud oma programmidesse sisse kõik muudatused.
Taavi Tarkvara on käinud kaasas kõigi viimaste aastate uuendustega palgaarvestuses ja suudab automaatselt hallata kogu töötasude arvestamise keerulist valdkonda.
Suno365 on mugav teenus, mis on kiirelt kasutusele võetav, alati ajakohane ning kergelt ühenduv ka kolmandate osapoolte lahendusega. Hea valik nii tänasesse päeva, kui tulevikku.
Excellent pakub spetsiaalselt Eesti turu jaoks kohandatud Books 8 ja Standard ERP pilvepõhiseid äritarkvara lahendusi, mis pärinevad HansaWorldi tooteperekonnast ja pakuvad sobiva lahenduse nii raamatupidamiseks kui ka müügi- ja laohalduseks.
NOOMi puhul on tegemist keskse tarkvaralahendusega, mis sobib hästi iga suurusega ettevõttele. NOOMi eeliseks on selle väga kõrge paindlikkustase, funktsionaalsuste rohkus ning kodumaine klienditugi.
Juba 25 aastat Eesti turul tegutsenud Unifiedpost (varem Fitek) pakub e-arve ja makseteenuseid nii väikestele kui suurtele ettevõtetele kui ka avalikule sektorile.