Danske avaldab siseauditi seoses rahapesuga panga Eesti filiaalis
Aastatel 2012-2014 kontodelt läbi käinud rahapesukahtlusega summad on viimase aasta kestnud uurimise vältel üha kasvanud. Postimees on oma artiklites näidanud, et Aserbaidžaanist ja Venemaalt pärit musta raha kogusumma ulatus Danske Eestis vähemalt 8 miljardi euroni.
Paari nädala eest teatas auditi eelversiooni väidetavalt näinud Financial Times, et Danske Eesti filiaali kaudu võidi pesta koguni 30 miljardit USA dollarit.
Kuigi auditi täisversioon on pikem, tehakse sellest panga kodulehel 19. septembril avalikkusele kättesaadavaks üksnes kümnete lehekülgedega piirduv kokkuvõte. Raporti täisversiooni ihkavad kätte saada paljude riikide uurimisasutused, sealhulgas Eesti ja Taani riigiprokuratuurid ning finantsinspektsioonid.
Nimelt teenis Danske Eesti filiaal aastatel 2010-2015 emapangale kokku ligi 260 miljonit eurot kasumit. Valdava osa sellest tõi sisse mitteresidentide ehk kolmandatest riikidest pärit inimeste kontode haldamine. Kui tegevus finantsinspektsiooni survel ära lõpetati, langes panga maksueelne kasum hoobilt enam kui poole võrra.
Kui Danske emapank endal tõesti süüd näeb, kaotavad auditi avalikustamise järel ilmselt töö Danske grupi tegevjuht Thomas Borgen või nõukogu esimees Ole Andersen. Teise versiooni kohaselt võib Danske jõuda raportis järeldusele, et Eesti filiaali tollane juht Aivar Rehe ja tema meeskond lihtsalt lollitasid neid.
Eesti riigiprokuratuur algatas piiratud hulga Danske Eestis toimunud episoodide osas kriminaalmenetlust tänavu 31. juulil pärast seda, kui Hermitage Capitali omanik Bill Browder esitas kuriteoavalduse 26 Danske Eesti töötaja vastu. Browderi sõnul lõid siinsed pangatöötajad eesotsas Aivar Rehega võimaluse ulatuslikuks rahapesuks ja varjasid seda.
Finantsinspektsioonis oli 2013. aastaks selge, et Danske Eesti filiaalis on kahtlased tehingud ning järgmisel aastal esitas inspektsioon pangale raporti, mille kohaselt polnud Danske Eesti filiaal suuteline kontrollima riskantsete mitteresidentide tegevust ega tõendama, et need kliendid on usutavad.
Danske lõpetas mitteresidentide teenindamise Eestis 2015. aastal.