Hanke eesmärgiks on hinnata suurte rahvusvaheliste ettevõtete miinimumtulumaksu kehtestamise laiemat fiskaal- ja makromõju; hinnata ettevõtete tulumaksusüsteemi viimaste aastate suurima maksumuudatuse mõju ettevõtete kasumi jaotamise poliitikale ja välja töötada poliitikasoovitused tulevikuks; ning anda ülevaade ja luua parem mõistmine ettevõtete üldisest dividendipoliitika kujunemist, selgub hanketeatest.
Analüüsi ajastus kattub diskussioonidega Euroopa Liidu majandus- ja rahandusküsimuste nõukogus miinimumtulumaksu kehtestamise direktiivi üle. Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) planeeritav suurte rahvusvaheliste ettevõtete miinimumtulumaks on võrreldes Eestis täna kehtiva süsteemiga oluline põhimõtteline muutus, kuna Eestis ei pea hetkel maksma tulumaksu jooksvalt teenitud kasumilt.
Rahandusministeerium on teinud muudatusele mitu fiskaalmõju kiirhinnangut, kuid need lähtuvad kitsalt senisest maksulaekumisest ning puudub teadmine võtmaks arvesse võimalikku muutust ettevõtete käitumises. Vaja on aga põhjalikku kirjanduse ülevaadet, teiste majandusandmete analüüsi ja valdkonna ekspertteadmist, et hinnata, mis on miinimumtulumaksu kehtestamise laiem fiskaal- ja makromõju.
Juriidilise isiku tulumaks on oluline riigi tuluallikas, 2021. aastal laekus seda kokku ligi poole miljardi euro ulatuses, mis oli 5,4 protsenti kõikidest kogutud maksudest ja sotsiaalmaksetest. 80 protsenti laekunud ettevõtte tulumaksust laekus jaotatud kasumilt.
Pakkumusi saab hankele esitada 14. novembrini. Hankeleping on kavas sõlmida 245 päevaks ja hanke maksumuseks on eeldatavalt 66 000 eurot.