Iiri peaministri arvates ei peaks EL digifirmadele eraldi maksu kehtestama
Euroopa Ülemkogu neljapäevaõhtustes järeldustes seisab, et Euroopa Komisjon kavatseb järgmise aasta algul omapoolse maksuettepaneku siiski esitada.
"Hakkan Ühendkuningriigist puudust tundma, kui nad lahkuvad. Ta (Briti peaminister Theresa May - BNS) võttis eile mitu korda tugevalt sõna digitaalmaksu ja digitaalse Euroopa teemadel, mis haakub hästi meie mõtlemisega," ütles Varadkar ülemkogu teise päeva algul ajakirjanikele.
Iiri valitsusjuhi sõnul õnnestus Iirimaal ja Suurbritannial lisada ülemkogu digitaalmajanduse-teemalistesse järeldustesse seisukoht, mille kohaselt tuleks digifirmasid maksustada globaalsel tasandil Majanduskoostöö ja -arengu Organisatsiooni (OECD) raames.
"Me peaksime OECD kasutades tagama globaalselt võrdsed tingimused ja Euroopa Liit ei peaks esitama omapoolset maksuettepanekut, mis seab liidu kolmandate riikide suhtes halvemasse olukorda," sõnas Varadkar.
Ülemkogu järeldustes rõhutatakse tõhusa ja õiglase digitaalajastusse sobiva maksusüsteemi vajalikkust. "Tähtis on tagada, et kõik ettevõtted maksaksid õiglase osa maksudest, ning tagada üleilmsed võrdsed võimalused kooskõlas OECD-s poolelioleva tööga," seisab tekstis.
Ülemkogu kutsub EL-i nõukogu üles jätkama Euroopa Komisjoni sellekohase teatise läbivaatamist ning jääb ootama asjakohaseid komisjoni ettepanekuid 2018. aasta alguseks, lisatakse dokumendis.
"Selle valdkonna ettevõtete maksustamisest - sellel teemal oli päris pikk arutelu. Teema on kindlasti globaalne, mitte ainult Euroopas. Teiseks - see sisend, mis tuleb OECD poolt kevadsuvel, see on oluline ja riigijuhid palusid, et Komisjon valmistaks ette omapoolsed ettepanekud järgmise aasta alguseks, esimestel kuudel, hea kui isegi jaanuariks lauale," ütles peaminister Jüri Ratas neljapäeva õhtul Eesti ajakirjanikele.